6 věcí, které byste měli vědět o dětském mozku
Věděli jste, že v prvním roce života zdvojnásobí mozek svou velikost? Že děti mladší dvanácti měsíců nedokáží odpočívat v bdělém stavu? Nebo že vzdělávací DVD vaše dítě nic nenaučí? Zveme vás na fascinující exkurzi do dětského mozku.
Všechny děti se rodí moc brzo.
Biologové předpokládají, že kdyby nenarozené děti nebyly limitovány velikosti matčiny pánve, velmi pravděpodobně by zůstaly v děloze déle, aby se mohly více vyvinout. Protože pánev ženy je relativně úzká, jsou děti v děloze "naprogramovány" tak, aby těhotenství skončilo přibližně po čtyřiceti týdnech, ačkoli jejich mozek v tom okamžiku dosahuje pouze čtvrtinové velikosti dospělého mozku. Někteří odborníci proto mluví o prvních třech měsících života novorozence jako o jakémsi "čtvrtém trimestru", kdy mozek podstupuje překotný vývoj. Vyvíjí se zejména sociální dovednosti - například vědomého úsměvu je dítě schopné až mezi desátým a čtrnáctým týdnem života.
Překotný růst
Po narození roste dětský mozek naprosto neuvěřitelnou rychlostí. V prvním roce života víc než zvojnásobí svou velikost a dosáhne šedesáti procent velikosti dospělého mozku. Při nástupu do školy už má mozek svou plnou velikost, nicméně jeho vývoj není ukončen a vyvíjí se ještě po dvacátém roce.
Detaily versus celek
Dětský mozek obsahuje víc neuronových spojů než mozek dospělého a má také méně inhibičních neurotransmiterů. V důsledku toho je dětská pozornost méně zaměřená na detaily a děti vnímají spíše celek, zatímco dospělí jsou naopak spíše zaměřeni na detaily. Dalo by se říci, že dětská pozornost je podobná lucerně, která osvětluje celý prostor v blízkém okolí, zatímco pozornost dospělých je jako baterka, která dosvítí dál, ale osvětluje jen velmi úzký výsek prostoru.
Připraveni na učení
Podle odborníků dávají děti žvatláním najevo, že jsou připraveny učit se od dospělých mluvu, respektive verbální vyjadřování. V okamžiku, kdy začne vaše dítě mluvit "svahilštinou", neboli svou vlastní řečí, učí se napodobovat vaši intonaci, ale i vzorec sociální komunikace, kdy jeden človek mluví a druhý poslouchá. Navíc výzkumy jednoznačně prokázaly, že čím víc na své dítě mluvíte, tím bude chytřejí.
Vzdělávací DVD a CD jsou k ničemu
Je nám líto, ale pokud jste svému dítěti nakoupili hromadu vzdělávacích DVD a CD v naději, že se s nimi naučí mluvit, počítat a tak dále, aniž byste se mu museli nějak zvlášť věnovat, klidně je můžete zase vyhodit. Jsou totiž k ničemu. Vědci prokázali, že už novorozenci jsou schopni rozlišovat mezi živými lidmi a nahraným hlasem, nebo obrazovkou. A učit se dokáží pouze od živých lidí, kteří se jim věnují. DVD vás zkrátka nezastoupí.
Jejich mozek může být přetížený
Děti samozřejmě potřebují podněty a interakci s dalšími lidmi, nicméně jejich mozek také potřebuje odpočinek a období bez podnětů, tedy klidný spánek. Schopnost udržet pozornost je totiž u dětí velmi krátká a omezená. Pokud je podnětů přespříliš mozek může být příliš stimulovaný a přetížený. To je příčinou podrážděnosti, problémů se spánkem, záchvatů vzteku a dalších nepříjemných problémů. Uvědomte si také, že děti mladších dvanácti měsíců nedokáží odpočívat v bdělém stavu, potřebují usnout.
15 věcí, které se po porodu stanou minulostí
10 věcí, kterými vás děti dostanou do blázince
10 věcí, kterých se děsí každá matka
7 tipů, jak udělat dokonalé fotky dětí
11 faktů o dětech, které vás překvapí