Menu
Úvod  › 

6 věcí, které byste rozhodně měli vědět o vagíně

Vaše vagína je stále konverzačním tabu, i když potřebuje udržovat jako kterákoli jiná tělesná část. Následujících sedm skutečností vás možná překvapí.

I přesto, že se na vás ze všech stran hrne ženská sexualita ve všech podobách a každý den vidíte desítky intimních fotek nejrůznějších celebrit, vagína zůstává stále jakoby zahalená rouškou tajemství. Obklopuje jí celá řada mýtů, polopravd a dohadů. Možná pro vás bude překvapením i následujících sedm faktů:

1. Vagína = ženské genitálie

Řadě lidí splývají ženské genitálie a vagína v jedno a domnívají se, že ženské genitálie tvoří pouze vagína. Ve skutečnosti je vagína však pouze částí ženského genitálu. Kromě vagíny jsou jeho součástí vnější a vnitřní stydké pysky, klitoris, děloha, vaječníky a další orgány.

2. Kegelovy cviky vám mohou dopomoci k orgasmu.

Kromě toho, že mohou zlepšit situaci u žen, které mají problémy s dosažením orgasmu, posilují kegelovy cviky také svaly pánevního dna, čímž představují i vynikající prevenci před samovolným únikem moči i stolice. Jejich nespornou výhodou je skutečnost, že je můžete praktikovat téměř kdekoli. Stačí, kdy na několik sekund zatnete svaly, které zapojujete v situaci, kdy se snažíte přerušit proud moči.

3. Probiotika udržují vaginální rovnováhu.

Probiotikům se někdy také přezdívá "přátelské bakterie" a často se také využívají k boji proti škodlivým bakteriím, které mohou poškozovat váš organismus. Kromě toho, že napomáhají trávení, jsou vynikající prevencí také proti kvasinkovým infekcím, které se často ve vaginálním prostředí objevují. Pokud na tyto nepříjemné zdravotní problémy trpíte, měli byste do probiotik rozhodně investovat.

4. Výtok byste nikdy neměla podceňovat.

Ačkoli je vagína obvykle považována za orgán se samočistící schopností a některý výtok je skutečně normální, neznamená to, že byste jej měla podceňovat. Některé druhy vaginálního výtoku mohou působit velmi dráždivě, svědivě, nebo dokonce způsobovat bolest. Jakmile se u vás objeví jakýkoli z těchto nepříjemných příznaků nebo zapáchající výtok, měla byste v každém případě navštívit lékaře, který stanoví jeho příčinu. Sebediagnóza může být v tomto případě značně nebezpečná, může jít totiž o příznak infekce, nebo pohlavně přenosné choroby.

5. Sex pomáhá udržovat vagínu zdravou.

V průběhu života ženy se vyskytne několik období - například porod, kojení, nebo menopauza - při kterých klesá produkce hormonů, což zase vede k vysoušení a nedostatečnému zvlhčení vaginální sliznice. Estrogen pomáhá udržovat vagínu zdravou a dostatečně lubrikovanou. Jakmile jeho hladina poklesne, vaginální sliznice je nedostatečně zvlhčená, což může být důvodem bolestivých pocitů při sexu. Právě pravidelný sex udržuje vaginální sliznice ve formě i v problematických obdobích, kdy hormonální produkce klesá.

6. Dobré a špatné bakterie

Je normální, že se ve vaší vagíně nachází bakterie. Bakterie rodu lactobacilli udržují přirozenou kyselost vagíny, nicméně občas je tato rovnováha narušena přemnožením kvasinek. Příznakem je zapáchající výtok, který může svědit nebo pálit. Pokud se u vás tyto nepříjemné problémy objeví, měla byste v první řadě přestat používat při koupání jakoukoli kosmetiku, která podráždění ještě zvyšuje a omývat si své intimní partie pouze vodou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Velikost vagíny: Moc malá, nebo velká?
Co vám gynekolog neřekne a měla byste vědět
Kvasinková infekce: Alternativní možnosti léčby
Test: Jaké je vaše vagina IQ?
Intimní hygiena, aneb jak pečovat o svůj klín