6 věcí, které musíte vyřešit, než spolu začnete bydlet
Už spolu nějakou dobu chodíte a teď jste se rozhodli, že je čas vyzkoušet si společné bydlení. Tady jsou základní věci, které si musíte vyjasnit ještě předtím, než se sestěhujete dohromady.
Sestěhování se dohromady a společné bydlení je jedno z nejzásadnějších rozhodnutí, které ve svém vztahu uděláte. Prověříte tak svou schopnost dělat kompromisy, tolerovat zlozvyky toho druhého a snášet stres vyplývající k každodenního soužití. Následující věci byste si ale měli vyjasnit dřív, než spolu začnete bydlet:
Dohodněte se na penězích
Možná se trochu stydíte začít o tomto tématu mluvit, případně požádat svého partnera, aby vám odevzdával část svého platu, ale právě finance jsou tématem, které je při společném bydlením spojeno s největším množstvím problémů a hádek. Ještě před sestěhováním se je proto potřeba vyjasnit si, jak budete v této oblasti fungovat. Kdo z vás bude co platit a jak si mezi sebe rozdělíte náklady na chod domácnosti. Jak budete hradit nenadálá vydání a opravy? Odhoďte falešný stud a zábrany a prodiskutujte všechno, co vás k tomuto tématu napadne.
Nemíchejte peníze
Dokud se nevezmete, není jediný důvod, proč byste měli všechny své peníze odvádět na jeden společný účet. Je jasné, že do společného bydlení vstupujete s tím největším optimismem a důvěrou ve společnou budoucnost. Myslete však i na zadní kolečka a jistěte se pro případ, že by vám společné soužití nevyšlo a nerozcházeli jste se v dobrém. V případě společného účtu se vám v extrémní situaci může stát, že skončíte na ulici s hromadou finančních závazků a ani korunou v kapse. Navíc vám nemusí být hned zpočátku vztahu příjemné, aby měl váš partner dokonalý přehled o tom, kolik stála vaše nová sukně.
Rozdělte si domácí práce
Předejděte zbytečným hádkám o to, co kdo bude v společné domácnosti dělat a zkuste si rozdělit domácí práce v předstihu a s chladnou hlavou. Začněte tím, že si sepíšete seznam činností, které je potřeba dělat denně, týdně a měsíčně - jako je například mytí nádobí, praní, úklid kuchyně, úklid koupelny, převlékání postelí, nakupování potravin, vynášení koše, mytí oken a tak dále. Poté se pokuste rozdělit tento seznam na spravedlivé poloviny, pokud se nemůžete dohodnout, klidně můžete o jednotlivé činnosti losovat. Tak bude mít každý z vás přehled, za co zodpovídá a co je jeho úkolem.
Toaletní problém
Jakmile se rozhodnete sdílet spolu byt, připravte se na to, že jablkem sváru se stane záchod, coby neutuchající zdroj konfliktů. Opět platí, že jde sice o poněkud choulostivé téma, o kterém se lidé neradi baví, ale u nějž se vám velmi vyplatí stanovit si pravidla předem. Klidně si stanovte rozvrh, kdy a jak často ho kdo z vás bude čistit a speciálně pro muže stanovte pravidla ohledně močení a údržby záchoda po tomto úkonu. Ušetříte si tak nervy i energii.
Vyjasněte si budoucnost
Možná se vám to zdá jako předčasné, nebo i lehce ponižující, ale určitě se vám vyplatí, pokud si včas vyjasníte svá vzájemná očekávání ohledně budoucnosti. Předejdete tak zklamání poté, co po pěti letech společného soužití a vašeho intenzivního toužení po dítěti, nepadne ani slovo o svatbě. Je naprosto přirozené a legitimní, pokud specifikujete své požadavky a očekávání a uděláte si přibližnou časovou osu vztahující se k vaší společné budoucnosti.
Přátelé a mejdany
Společné bydlení je samozřejmě odlišné například od manželství s dětmi, ale stejně zřejmě neočekáváte, že bude váš partner trávit pět dní v týdnu po hospodách a na mejdanech, zatímco vy na něj budete spořádaně čekat před televizí. Před tím, než se sestěhujete, zvažte své životní styly a dohodněte se rámcově na tom, kolik času chcete trávit společně a kolik byste si ho rádi vyhradili jen pro sebe a své přátele. Předejdete tak zbytečným zklamáním.
4 nebezpečné ženy v jeho životě
Proč muži chtějí sex s ex
Řeč těla: Co vám říkají jeho gesta
Test po nevěře: Máte mu dát druhou šanci?
Starší žena, mladší muž: Proč do toho (ne)jít