6 zásadních finančních kroků ve vašem životě
Je jedno, jestli počítáte každou korunu, nebo se topíte v penězích. Těchto šest situací ve vašem životě zcela jistě zacvičí s vaší peněženkou.
Když se oženíte, koupíte si byt nebo dům, nejdete si novou práci, vždy se to odrazí na stavu vašeho konta. Přinášíme vám přehled životních situacích, kdy byste vždy měli uvažovat o tom, jak ovlivní váš rozpočet.
Co ovlivni Vaše finance?
1. Svatba
Svatba a manželství nejsou spojeny pouze s romantikou a slunnou budoucností ve dvou. Po svatbě se budete muset naučit hospodařit ve dvou a společnému životu přizpůsobit i rodinný rozpočet. Peníze a hospodaření s nimi je přitom jedno z nejtěžších témat, které budete muset vyřešit. Finanční otázky vyřešte už před začátkem manželství. Ujasněte si, jestli budete mít například společný účet, kdo bude platit jaké výdaje a podobně. Předejdete tak pozdějším sporům a problémům.
2. Kupujete nemovitost
Dalším zásadním krokem ve vašem finančním životě je koupě bytu nebo domu. Jde o velké rozhodnutí, u něhož je potřeba udělat dokonalou finanční rozvahu. Jak budete koupi financovat? Dokážete splácet hypotéku? Budete mít dostatek peněz, abyste dokázali zaplatit případné nutné opravy, které se v domě vyskytnou? Důležité je započítat i poplatky spojené s bytem či domem.
3. Nové zaměstnání
Po několika letech práce pro jednoho zaměstnavatele jste se rozhodli změnit práci. Můžete změnit pozici v rámci jedné společnosti, nebo se poohlédnout po lepší pozici a platu někde jinde, případně i v jiném oboru. Při změně zaměstnání se snažte brát v úvahu především dlouhodobé hledisko. Je sice hezké, pokud u nového zaměstnavatele dostanete stravenky navíc, ale pokud vám vaše pozice nenabízí žádný kariérní postup, budou stagnovat i vaše finance.
4. Nové auto
Významným krokem ve vašich financích bude i koupě auta. Při rozhodování, do jakého vozidla investovat, uvažujte, zda je pro vás přijatelnější jednorázová větší investice do nového auta, nebo raději koupíte ojeté s rizikem, že budete muset investovat časem víc do jeho oprav. Stejně tak nezapomeňte počítat s povinným ručením, pojištěním a náklady na benzin.
5. Berete si půjčku
I když je půjčka, hypotéka, či úvěr pro mnoho lidí synonymem obrovského závazku, v současné době si už jen málokdo může dovolit obejít se bez nich. Odborníci tvrdí, že strach z finančních závazků je u většiny lidí jen psychologická záležitost. Pokud si vyberete vhodný finanční produkt, rozhodně to neznamená, že byste měli mít v záloze lepenkovou krabici, kterou si v případě nouze rozložíte pod mostem.
6. Investujete peníze
Dospělý člověk by měl být schopný rozumně investovat své peníze. Spoření, investování, zhodnocování peněz a vytváření finančních rezerv je jedním ze znaků vyzrálosti a zodpovědnosti ke své budoucnosti a životu vůbec. Zvlášť pokud plánujete nebo máte děti, měli byste být schopni hospodařit tak, abyste jim byli schopni zaplatit například vzdělání a další investice.
Další články k tématu: Život a svatba
- Jak na svatbu v zimě?
- Jak přežít vlastní svatbu?
- 6 zásadních finančních kroků ve vašem životě
- Jak ušetřit na svatbě?
- 18 tipů, jak ušetřit na svatbě
- Jak vybrat místo na svatební hostinu
- Náklady na svatbu: Kdo co platí?
- Tipy na dárky k výročí svatby
- Roztočte to ve velkém stylu ? tipy na rozlučku se svobodou pro muže
- Roztočte to ve velkém stylu ? tipy na rozlučku se svobodou pro ženy
- Tipy na nezapomenutelnou rozlučku se svobodou
- 4 důvody, proč řešit svatbu na podzim
- 4 tipy - jak přežít svatební noc
- Svatba v kostele ? co vše je dobré o ní vědět?