Menu
Úvod  › 

6 způsobů, jak vychovat samostatné dítě

Chcete mít ze svého potomka ?mamánka?, který se od vás nehne na krok? Nebo z něj chcete vychovat samostatné dítě, které si dokáže poradit v každé situaci? Nabízíme vám tipy, které podpoří samostatnost vašeho dítěte.

"Nedávno jsem se na jedné akci náhodou potkala se svou bývalou spolužačkou. Máme obě stejně staré děti, ale zatímco můj čtyřletý syn pobíhal všude kolem, hrál si s ostatními dětmi a ke mně si přišel jen pro jídlo nebo pití, malá Denisa se nehnula od své mámy ani na krok. Dana za ní pořád pobíhala jako kvočna a nehnula se od ní na půl metru. Bylo vidět, že si neumí hrát s ostatními dětmi a bez mámy je úplně ztracená. Přitom jsme byli na dětském hřišti, kde se jí nemohlo nic stát. Znovu jsem se ujistila, že raději budu riskovat sem tam nějakou modřinu nebo odřeninu, než mít doma takovou ´buchtu," říká pětatřicetiletá Mirka. A jak jste na tom vy? Máte doma mamánka, nebo samostatné dítě? A víte, jak jeho samostatnost podpořit?

1. Zodpovědnost za domácí práce.

Nepodceňujte význam, který má zapojení dětí do domácích prací. Je samozřejmé, že typ domácích prací přizpůsobíte věku dítěte, ale i malé děti můžete učit například prostřít příbory na stůl a podobně. Nejenže tak učíte děti zodpovědnosti, ale zvyšujete i jejich sebevědomí, protože vidí, že jejich práce má cenu pro chod rodiny.

2. Poradní hlas při plánování menu.

Zkuste se se svým dítětem radit při sestavování jídelníčku a berte ho s sebou na nákupy. I když vám možná připadá příliš malé, nebo se bojíte, že by prosazovalo samá nezdravá jídla, vedete ho tím nejen k samostatnosti, ale učíte ho zároveň i zásady zdravého stravování a to jsou návyky, které se mu budou v dospělosti víc než hodit.

3. Pomoc s mladšími sourozenci.

Pro samostatnost svých dětí nemůžete udělat víc, než když je necháte, aby pomáhaly s péčí o mladší sourozence, příbuzné, nebo třeba sousedovic děti. Budou se cítit důležitě, posílíte jejich smysl pro zodpovědnost a zároveň i samostatnost.

4. Hry bez dospělých.

Pokud jim zasahujete do každé hry a aktivity, do které se pustí, velmi brzy se odnaučí hrát si bez vaší přítomnosti a budou vyžadovat, abyste jim neustále stáli za zády. Nechte je co nejčastěji hrát si s ostatními dětmi, aniž byste na jejich hře jakkoli participovali. Buďte ujištěni, že to zvládnou i bez vás a prospěje to jim i vám.

5. Domácí úkoly bez asistence.

Sedíte vedle nich, když si dělají domácí úkoly, aby náhodou neudělaly nějakou chybu, nebo úkol neodbyly? Potom z nich vychováváte nesamostatné závisláky, kteří bez vás nebudou schopni fungovat. Dovolte jim dělat chyby a poučit se z nich. Zkontrolujte až finální výsledek, nebo buďte připraveni poradit, pokud si nebudou s něčím vědět rady. Větší část zodpovědnosti ale přeneste na ně. Ostatně je to jejich úkol, nikoli váš.

6. Vlastní program.

Nechte na nich, aby se naučily zabavit se i sestavit si vlastní program. Skutečně jim nemusíte plánovat den po minutách a vymýšlet jim zábavu. Zvládnou to samy, když jim k tomu dáte příležitost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články