Menu
Úvod  › 

7 chyb, které děláte při změně zaměstnání

Změna zaměstnání může být velmi riskantní podnik, ale také z ní můžete hodně vytěžit. Abyste zvýšili pravděpodobnost úspěchu, vyhněte se následujícím chybám, které lidé při změně zaměstnání často dělají.

1. Domníváte se, že jste příliš staří

Máte pocit, že jste na změnu práce příliš staří? Byli byste překvapeni, kolik lidí ve vašem věku stále studuje, nebo začíná novou kariéru. I v případě, že skutečně patříte mezi starší ročníky, máte novému zaměstnavateli co nabídnout. Máte velkou praxi a zkušenosti, takže rozhodně nemusíte dožívat do důchodu v práci, která vás nebaví a už vám nic nedává.

2. Podceňujete syndrom vyhoření

Šéf vás neskutečně rozčiluje, práce vám nic neříká a každé ráno se musíte přemlouvat, abyste do zaměstnání vůbec přišli. Než však změníte zaměstnavatele, pokuste se ujasnit si, zda vás skutečně štve zaměstnavatel nebo práce jako taková. V případě, že trpíte syndromem vyhoření, změna zaměstnavatele vám nepomůže, mnohem případnější by byla změna oboru, v němž pracujete.

3. Nepřemýšlíte o pracovní době

Jste zvyklí na volnou pracovní dobu a možnost home office? Potom pro vás může být velkým problémem pevně stanovená pracovní doba u nového zaměstnavatele. Stejně tak může být nepřekonatelnou překážkou práce na směny. Zkuste si nový režim cvičně vyzkoušet ještě dřív, než změníte místo.

4. Nemáte žádné finanční rezervy

Pokud jste se rozhodli změnit zaměstnání, měli byste mít uspořené alespoň nějaké finanční rezervy. Počítejte s variantou, že z různých důvodů nemusíte "přežít" zkušební dobu a ocitnout se bez prostředků.

5. Bojíte se radikální změny

Častou chybou, které se lidé dopouštějí, je přesvědčení, že mohou uspět pouze v jednom pracovním oboru, který si zvolili. Možná se tento nesmyslný předsudek týká i vás a vy si hledáte nové zaměstnání pouze ve svém původním oboru i přesto, že už se nemáte kam posunout a dávno vám nic nedává. Pokud máte chuť radikálně změnit svůj pracovní obor, zahoďte zábrany a jednoduše se řiďte svými instinkty.

6. Máte nerealistická očekávání

Utíkáte od jednoho zaměstnavatele ke druhému, protože už máte dost otravné kolegyně, nebo vám nesedí jeden z nadřízených? Vraťte se zpátky na zem; ideální prostředí a podmínky nenajdete nikde na světě. Předtím, než prásknete do bot, realisticky zvažte, jaké jsou vaše skutečné důvody a zda změna práce váš problém skutečně vyřeší.

7. Děláte to kvůli penězům

Váš pracovní obor už vám dávno nic neříká a jste z něj stále znechucenější. Od změny zaměstnání si neslibujete zlepšení pracovních podmínek ale víc peněz, které vás mají smířit s osudem. Problém je v tom, že výška platu sama o sobě málokdy stačí coby dlouhodobý stimul. Raději se zkuste poohlédnout po práci, která by vás více bavila.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Práce za trest