7 divných věcí, které děláte každý den
Škytavka, červenání se, smích, líbání, ale například i prdění jsou věci, které děláte prakticky denně a přitom jsou vrcholně divné a v živočišné říši nemají obdoby!
Pláč
Situace, kdy smutek graduje tím, že nám z očí začne téct voda, je v živočišné říši naprosto ojedinělá a jsme jediní živočichové, kteří dokáží brečet. Vědci předpokládají, že pláč není jen komunikačním prostředkem, ale vyplavují se při něm hormony, které pomáhají ke snížení hladiny stresu. Pláč má proto očistný charakter na naši psychiku.
Škytavka
Škytavka jsou vlastně mimovolní křeče bránice - svalové membrány umístěné v hrudníku, která hraje klíčovou roli při dýchání. Dochází k ní zejména v době, kdy jsou svaly podrážděné a většinou jde o situace, kdy je v žaludku příliš mnoho nebo příliš málo jídla.
Spánek
Spánkem strávíme jednu třetinu života. Žádný člověk nevydrží bez spánku víc než několik dní. Ve spánku čerpá tělo novou energii, probíhá buněčná regenerace, dochází k produkci jiných chemických látek, než jaké jsou produkovány v bdělém stavu. V REM fázi vykazují neurony vysokou aktivitu a mimo jiné dochází k třídění vzpomínek. Četné teorie tvrdí, že spánek je zcela klíčový pro paměť a učení.
Červenání se
Situace, kdy cítíte, že se vám hrne červeň do tváří je v podstatě univerzální lidskou reakcí na pozornost ostatních lidí. Každý člověk se někdy červená - lišíme se pouze frekvencí a osobními hranicemi. Červenání obecně spouští emočně náročné situace (ať už pozitivně, nebo negativně). V nich se cévy v obličeji rozšíří, tím se zvýší přítok krve do tváří, což vede k zčervenání. Vědci však doposud nemají jasno v tom, jaká je vlastně biologická funkce červenání.
Líbání
Je skutečně zvláštní, že považujeme za romantický akt, kdy si s druhým člověkem vyměňujeme sliny. Na druhou stranu je to, podle vědců, biologicky podmíněný reflex, kdy vlastně zjišťujeme, jak náš partner voní a chutná. Lidský dech a sliny v sobě nesou řadu chemických signálů, které jsme schopni podvědomě dekódovat.
Prdění
Ačkoli jde o společensky velmi delikátní téma, jeho vysvětlení je velmi prozaické. Kdykoli zkonzumujeme nějaké potraviny, dochází k tvorbě plynu. Průměrně dojde k uvolnění plynu se střev, tedy uprdnutí, patnáctkrát až dvacetkrát za den, liší se jen míra utajení, kterého ten který člověk dosáhne. Typický zápach potom mají na svědomí bakterie, které se nachází v rozkládajícím se jídle. Vzhledem k tomu, že bakterie potřebují ke svému rozmnožování cukr, rizikové je z tohoto pohledu například ovoce.
Smích
Znáte ten pocit, kdy se začnete smát, nemůžete přestat a nakazíte smíchem všechny ostatní? Smích je skutečně divnou reakcí, kterou ze všech živočichů mají opět pouze lidé. Psychologové se domnívají, že jde o signál, kterým dáváme mozku vědět, že prožíváme pozitivní emoce. Tím dochází ke snížení stresu a zvýšení pocitu skupinové sounáležitosti. Jde o vysoce sociální chování.
6 neobyčejných schopností lidského těla
10 nejneužitečnějších částí vašeho těla
Co vypovídá jazyk o vašem zdraví
Test: Znáte anatomické termíny?
7 věcí, které o sobě nevíte