Menu
Úvod  › 

7 důvodů, proč vás kolegové nesnáší

Neděláte svou práci, protahujete porady, nedružíte se s ostatními a jste založením negativista. Představujeme vám top sedmičku důvodů, proč vás vaši kolegové nenávidí.

Kolegové jsou zvláštní živočišný druh. S lidmi, s nimiž nemusíte mít v soukromém životě vůbec nic společného, sdílíte čtyřicet hodin týdně (často velmi uzavřený) prostor. Musíte s nimi řešit problémy a vypořádat se s jejich zlozvyky. Možná i patříte mezi značně neoblíbené zaměstnance - a možná si to ani neuvědomujte. Následujících sedm důvodů patří k nejčastějším zaměstnaneckým konfliktům. Nepatříte náhodou mezi ně?

1. Neděláte svou práci.

Výzkumy mluví jasně: Nejnenáviděnější jsou ti kolegové, kteří nedělají svou práci a snaží se ji přehodit na někoho dalšího. Občas (například když máte osobní krizi, není vám dobře atd.) vám to kolegové odpustí a rádi vám pomohou, ale jakmile svou snahu o zbavení se vlastních úkolů zopakujete, rázem se propadnete ve firemním žebříčku oblíbenosti hluboko dolů. Na "flákače" jsou ostatní zaměstnanci velmi citliví a malé pracovní nasazení vám neodpustí.

2. Jste perfekcionisté.

Zdržujete celý tým tím, že se mu snažíte vnutit své standardy a perfekcionismus, který všechny zdržuje a otravuje? Potom se můžete vsadit, že vám za vašimi zády dávají kolegové velmi nelichotivá jména. Snaha všechny ostatní kontrolovat a opravovat, přičemž vám není nic dost dobré, vás okamžitě katapultuje mezi značně neoblíbené zaměstnance.

3. Křičíte.

Je velký rozdíl mezi rozdílením úkolů a komandováním - navíc ještě zvýšeným hlasem. I když jste ke svým kolegům v nadřízené pozici, křikem si autoritu nevybudujete. Své podřízené byste měli motivovat a přesvědčit je, aby za vámi šli, důvěřovali vám a nikoli je "krotit" křikem.

4. Straníte se.

Podle průzkumu webových stránek Jobsite uvádí sedmdesát procent zaměstnanců, že přátelský vztah s kolegy je základem úspěšného pracovního života. Pokud se nezúčastňujete žádných společenských akcí, nechodíte na obědy s kolegy, do hospody byste si s nimi také nikdy nesedli a společenské tlachání v kantýně vám leze na nervy, nemůžete se divit, že patříte mezi neoblíbené kolegy.

5. Nedostatek profesionality.

Možná máte pocit, že když ignorujete dress code, chováte se neformálně, drbete, chodíte pozdě, nebo ochotně sdílíte detaily ze svého soukromí, nic moc se neděje. Jenže podle průzkumů tomu tak není. Vaši kolegové totiž vnímají váš nedostatek profesionality jako znevážení vlastní práce a poškozování jména firmy. A budou vám to těžko odpouštět.

6. Jste negativističtí.

Všechno kritizujete, ke všemu máte nějakou negativní připomínku, jste skeptičtí a pořád máte nějaký problém? Potom vás ostatní vnímají jako jakýsi vysavač energie a vaši přítomnost rozhodně vyhledávat nebudou.

7. Protahujete porady.

Možná máte pocit, že máte ke všemu co podotknout a vaše dotazy, připomínky a poznámky protahují prakticky každou poradu? Pak se vsaďte, že by vás většina vašich kolegů nejraději zaškrtila. Porady jsou vnímány jako zabijáci času a produktivity, a pokud je neúměrně a neustále protahujete, ostatní vás začnou nesnášet.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Test: Jste oblíbení mezi kolegy?
10 tipů, jak na hlučné kolegy
Flirtujte v práci, povýší vás!
Jak se vyhnout konfliktům s kolegy
6 vět, které v práci nikdy neříkejte