7 jednoduchých testů vašeho zdraví
Nemusíte nutně podstupovat složité lékařské testy, abyste zjistili, že vašemu tělu něco chybí. Tady je sedm bleskových testů, které si můžete udělat z pohodlí svého domova, a zjistit, jak jste na tom se zdravotním stavem.
1. Oční víčko
Podívejte se, jakou barvu má vnitřní strana vašeho očního víčka. Pokud vypadá nezvykle bledě, může se jednat o příznak anémie, zvlášť pokud váš jídelníček vykazuje dlouhodobý deficit železa. Další místa, kde se při anémii objeví nedostatek barvy, a která tedy působí velmi světlým dojmem, jsou dásně a lůžka nehtů.
2. Zkontrolujte ústa
Podívejte se kapesním zrcátkem na vnitřek svých úst a pátrejte po barevných skvrnách a vřídcích. Rakovina ústní dutiny tvoří pět procent všech nádorů a projevovat se může právě zánětlivými ložisky a vředy.
U většiny kuřáků starších čtyřiceti let se v ústní dutině objevují bílé flíčky, červená ložiska či vřídky, které mohou přetrvávat i několik týdnů. Zánětlivých ložisek na horním patře úst si všimnete rychle, ale ty, které jsou umístěné pod jazykem nebo vzadu v krku, je zpočátku těžko identifikovat. Pokud má mít test smysl, musíte se snažit natočit zrcátko do různých úhlů a prohlédnout vnitřek úst co nejdokonaleji.
3. Test nehtů
Velkou vypovídací hodnotu ohledně vašeho zdravotního stavu. Následujícím signálům byste měli rozhodně věnovat pozornost:
Nepřirozeně světlá barva nehtů: Pravděpodobnou příčinou je anémie, neboli chudokrevnost. Ta se může dostavit v důsledku masivního krvácení, nedostatku železa, vitamínu B12, nebo kyseliny listové.
Hluboké rýhy napříč nehtem: Jsou obvykle způsobeny dočasným zastavením růstu nehtu v důsledku těžkého onemocnění nebo nedostatku zinku.
Malé, mělké důlky v nehtu: Mohou být způsobené lupénkou či atopickým ekzémem.
Oddělení nehtu od nehtového lůžka. Příčinou může být lupénka, nadměrná činnost štítné žlázy nebo zranění nehtu.
Bílé skvrny na nehtech: Mohou nabývat podoby flíčků, pruhů, nebo zasahovat celou plochu nehtu. Jejich příčinou může být nedostatek bílkovin, ale i infekce nehtu (nejčastěji plíseň).
Otoky konečků prsů pod nehtovými lůžky: Souvisí často s onemocněním srdce nebo plic.
4. Moč
Zkontrolujte barvu své moči a sledujte, jak často chodíte na toaletu. Pokud je barva moči světlá a prakticky bez zápachu, znamená to, že jste dostatečně hydratovaní. Tmavá barva moči a výrazný zápach svědčí o dehydrataci. Pokuste se denně vypít nejméně dva litry tekutin. Pokud moč nepříjemně zavání a při močení pociťujete pálení nebo řezání, jde pravděpodobně o příznak infekce močových cest. Pokud cítíte prakticky permanentně žízeň, chodíte často na záchod a moč zavání jakoby sladce, je čas na vyšetření ohledně cukrovky.
5. Zkontrolujte nohy a nehty na nohou
Pravidelně byste také měli kontrolovat své nohy a nehty u nohou. Kožní infekce a plísně se často nejprve objeví právě tady. Pátrejte po bílých a žlutých skvrnách na nehtech, rýhami napříč nehtů, vyrážce na chodidlech a mezi čtvrtým a pátým prstem.
6. Kožní test
Když vezmete kůži na hřbetu ruky mezi dva prsty a vytáhnete ji do výšky, vrátí se okamžitě zpátky na své místo? Pokud trvá delší dobu, než se kůže vrátí zpátky a vydrží chvilku vytažená, jedná se o příznak dehydratace nebo snížené elasticity, které se často objevuje v důsledku nadměrného slunění.
7. Kůže celého těla
Čas od času byste se měli postavit nazí před zrcadlo, prohlédnout si pořádně své tělo a poprosit partnerku, aby vám prohlédla ty partie, kam si sami dobře nevidíte. Všímejte si jakýchkoli změn (zvětšení, zarudnutí, výstupků a podobně). Uvědomte si totiž, že například rakovina kůže ve svých počátečních stádiích nebolí. Čím dřív je diagnostikovaná, tím větší jsou naděje na vyléčení. Varovné jsou zejména následující symptomy: zvětšení, zarudnutí, zajizvení, šupinatý nebo mokvající povrch, vřídky.
Další články k tématu: Pro lepší zdraví