7 léků, které svým dětem nikdy nedávejte
Aspirin, velké dávky léků proti kašli či nachlazení, žvýkací tablety, léky proti nevolnosti. Následujících sedm léků byste vašim dětem nikdy neměli podávat.
K podávání léků dětem musíte vždy přistupovat s maximální opatrností, protože nevhodné léky mohou způsobit dítěti řadu problémů a komplikací. Následujících sedm léků byste dětem vůbec neměli dávat, nebo pouze na výslovné doporučení vašeho pediatra:
1. Aspirin
Nikdy nepodávejte dítěti aspirin, nebo léky, které jej obsahují, bez toho, aniž byste se poradili se svým pediatrem. Aspirin totiž u dětí zvyšuje riziko takzvaného Reyeova syndromu, který je vzácnou, ale velmi závažnou komplikací, jež může skončit i fatálně. Přesvědčte se, že léky, které dítěti podáváte skutečně neobsahují kyselinu salicylovou, nebo kyselinu acetylsalicylovou. Bolest a horečku srážejte u dětí za pomoci léků obsahující paracetamol (například Panadol), nebo ibuprofen (například Nurofen). Nikdy však nedávejte léky s obsahem ibuprofenu dětem mladším šesti měsíců.
2. Velké dávky léků proti kašli či nachlazení
American Academy of Pediatrics varuje před přílišnou konzumací léků proti kašli či nachlazení. Studie totiž ukazují, že při nadměrných dávkách mohou vést u dětí ke značným zdravotním komplikacím. Velmi často se u předávkování objevují takové nežádoucí účinky, jako je nespavost, nebo naopak nadměrná spavost, podrážděný žaludek, vyrážka, bušení srdce a dokonce i zástava srdce. Každý rok je na pohotovosti ošetřeno několik tisíc dětí, které požily příliš velké množství léků proti kašli nebo nachlazení.
3. Léky proti nevolnosti
Nikdy nedávejte dítěti léky proti nevolnosti, které jsou na předpis. I když vaše dítě zvrací, u dětí mají tyto záchvaty většinou jen krátkou dobu trvání a většinou se dají zvládnout i bez podávání léků. Léky proti nevolnosti na předpis mají u dětí řadu nežádoucích komplikací.
4. Léky pro dospělé
Pokud je lék určen pro dospělé, znamená to, že je skutečně jen pro dospělé. Nemyslete si, že když dáte dítěti menší dávku, nic se nestane. Léky pro dospělé jsou mnohem koncentrovanější a jejich podávání dětem může být velice nebezpečné.
5. Léky s prošlou záruční dobou
Snažíte se dobrat léky do poslední kapky a nezajímáte se o to, dokdy mají záruční lhůtu? Jenže léky s prošlou záruční lhůtou nepůsobí tak, jak by měly, a mohou dokonce způsobit i zdravotní komplikace. Zejména v případě dětí si dávejte skutečný pozor na to, kdy lékům prochází záruční lhůta.
6. Léky, které se žvýkají
Léky, které se žvýkají (například léky, proti cestovní nevolnosti), jsou pro děti nebezpečné zejména kvůli nebezpečí udušení. Vyhýbejte se jejich podávání dětem a hledejte možné alternativy.
7. Extra acetaminofen
Je normální, že když vaše dítě trpí horečkou a je mu špatně, snažíte se mu co nejrychleji podat léky, které by mu pomohly. Některé léky však acetaminofen obsahují, i když to netušíte. Když je potom zkombinujete s dalšími léky, jeho dávka může být příliš velká. Střídejte jeho podáváním s ibuprofenem.
Nejlepší a nejhorší léky na chřipku a nachlazení
10 divných léků, které opravdu fungují
7 největších mýtů o dětech
Vše, co byste měli vědět o opruzeninách dětí
Test: Znáte zásady první pomoci u dětí?