7 největších chyb, které dělají rodiče dospívajících
Rozbouřené hormony, nedorozumění, zvýšený hlas, zákazy, domácí vězení. To jsou pro většinu rodičů synonyma výchovy dospívajících dětí. Jak obstát v klání s puberťákem a vyvarovat se nejčastějších chyb, kterých se rodiče dopouštějí?
1. Nedůslednost
Všechny děti potřebují důslednou výchovu, ale u dospívajících to platí zejména. Pokud jim určité chování jeden den akceptujete a za dva dny z něj děláte obrovský problém, těžko můžete očekávat, že vás budou brát vážně. Je potřeba určit pravidla a trvat na jejich dodržování. Snažte se stanovit společně smysluplný systém pravidel, která budou přijatelná pro všechny zúčastněné a buďte důslední v jejich dodržování.
2. Neposloucháte
Rodiče vyžadují, aby je jejich děti respektovaly, ale často zapomínají na to, že by současně měli prokazovat respekt svým dětem tím, že jim budou naslouchat. Pokud nedáte svým dospívajících dětem šanci, aby se vyjádřily, dáváte jim tak najevo, že pro vás jejich názory a pocity nejsou důležité.
3. Trestáte ve vzteku
Většinou rodiče trestají v okamžiku, kdy jsou na konci s trpělivostí. Ve skutečnosti to znamená, že dospívajícím prochází nevhodné chování po určitou dobu bez výraznějšího trestu. V okamžiku, kdy vám dojde trpělivost, přijde trest, který ale dítě cítí jako křivdu, protože je trestáno za stejné chování, které bylo předtím tolerované. Stavíte tak mezi sebe zbytečně zeď.
4. Nemístné tresty
Trest by měl být vždy úměrný tomu, co dítě provedlo. Pokud se vrátí domů výrazně později, než jste se původně domluvili, uložte mu domácí vězení. Jestliže ho stále nemůžete přinutit k tomu, aby si dodělalo domácí úkoly, můžete vyhlásit zákaz schůzky s kamarádem do té doby, než si splní své povinnosti. Pokud však budete trestat neuvážlivě, rychle tresty ztratí na účinnosti.
5. Omlouváte jeho chování věkem
I když je puberta bezpochyby složitým obdobím, neznamená to, že všechno jeho excesy a průšvihy můžete svádět na rozbouřené hormony. Trvejte na tom, aby se dítě chovalo adekvátně bez ohledu na svůj věk.
6. Vzbouzíte pocity viny
Vzbudit pocit viny a vsugerovat někomu, že je špatný, je mnohem lehčí, než argumentovat a vysvětlovat své pohnutky. Místo toho, abyste jen obviňovali, nebo citově vydírali, raději vsaďte na logiku a rozumné argumenty, vyplatí se vám to mnohem více a dosáhnete tak většího efektu.
7. Snažíte se být kamarádem
Nesnažte se být svým dětem kamarádem a rezignovat na svou rodičovskou roli. Vy nejste a nikdy nebudete jejich kamarádem, jste především rodičem a podle toho se musíte chovat. Děti, i ty dospívající, potřebují hranice a pocit bezpečí, který jim můžete dodat jen jako rodiče. Dospívající vás musí vidět jako autoritu, která je dovede až do dospělosti.
Děti a peníze: Základní pravidla výchovy
8 způsobů, kterými vám dítě dává najevo lásku
8 chyb, kterými ohrožujete zdraví a život svých dětí