Menu
Úvod  › 

7 největších katastrof v historii

Zemětřesení, tsunami, výbuchy sopek, morové epidemie. Statisíce a miliony mrtvých. Tady je sedm největších katastrof a pohrom, které decimovaly naše předky.

Přírodní katastrofy jsou něčím, s čím se muselo lidstvo vypořádat už od počátku své existence. Když udeřily, dokázaly vymazat z povrchu zemského obrovské množství lidských výtvorů i jejich obyvatel. Ostatně existuje celá řada lidí, kteří věří, že za vyhynutím dinosaurů stojí právě obrovská přírodní katastrofa a že ta bude i příčinou konce světa. Lidé mají často pocit, že přírodní katastrofy jsou v současné době ničivější a častější než v minulosti a že tak příroda reaguje na nešetrné chování lidí a permanentní znásilňování. Jenže když se podíváte do minulosti, zjistíte, že přírodní katastrofy byly součástí lidské historie vždy. Tady je sedm největších, které naši předci zaznamenali:

1. Zemětřesení, Damghan, Írán, 856 let n. l.

Zemětřesení v Damghanu dosahovalo síly 7,9 a zasáhlo toto město 22. prosince 856. Epicentrum se nacházelo přesně pod Damghanem, které bylo v té době hlavním městem Íránu. Zanechalo za sebou přibližně dvě stě tisíc mrtvých, což z něj učinilo páté nejničivější zemětřesení v lidské historii.

2. Zemětřesení, Antioch, 526 n. l.

Na konci května roku 526 udeřilo v Sýrii v oblasti Antioch. Čtvrt milionu lidí za něj zaplatilo životem. Šlo o třetí nejničivější zemětřesení, které bylo kdy zaznamenáno. Navíc po něm vypukl obrovský požár, který zničil ty budovy, které vydržely zemětřesení.

3. Římský mor, 165 - 180 n. l.

Obrovská morová epidemie, která postihla Římskou říši, někdy nese jméno po císaři Marcu Aureliovi Antoninovi, který ji pomohl. Předpokládá se, že mor zavlekli do Říma vojáci, kteří se vrátili z východu. Postupem času se rozšířil po celé Římské říši a navíc v některých kmenech na severu. Odhaduje se, že během morové epidemie zemřelo pět milionu lidí. Podle historiků jen v Římě umíralo každý den dva tisíce lidí.

4. Zemětřesení a tsunami, Řecko a Afrika, 365 n. l.

21 července roku 365 našeho letopočtu se země zatřásla pod Středozemním mořem. Předpokládá se, že epicentrum zemětřesení se nacházelo blízko Kréty a jeho síla dosahovalo stupně osm, nebo možná i víc. Zničilo téměř všechna města na ostrově. Způsobilo rozsáhlé škody i v dalších částech Řecka, Libye, Kypru a Sicílie. Po zemětřesení následovala obrovská vlna tsunami, která těžce poškodila Alexandrii v Egyptě. Podle dobových záznamů se nalézaly lodě zanesené vlnou několik kilometrů od moře.

5. Výbuch Vesuvu, Itálie, 79 n. l.

V roce 79 našeho letopočtu se probudila k životu sopka Vesus a pohřbila Pompeje i Herculaneum. Dřív než sopka vybouchla, objevilo se v oblasti zemětřesení, které mělo zdejší obyvatele varovat, ale ti jej ignorovali. Zemětřesení následoval obrovský výbuch, při kterém sopku zahalil zlověstný oblak. Pompeje byly jen sedm kilometrů od vulkánu a Herculaneum ještě blíž. Všichni lidé, kteří v těchto městech žili, zemřeli. Buď se udusili, uhořeli, nebo je zasypaly sutiny.

6. Výbuch sopky na Santorini, Řecko, 1645 n. l.

Někdy kolem roku 1645 vybuchl vulkán na ostrově Santorini. Obrovská erupce byla příčinou těžkého poškození nejen na Santorini, ale i na Krétě. Předpokládá se, že výbuch na Santorini poskytl základ legendám o Atlantidě, která se propadla na mořské dno.

7. Tsunami, Helike, Řecko, 373 n. l.

Roku 373 bylo smeteno zemětřesením a následným tsunami řecké město Helike. Jeho ruiny se v současné době nachází na dně moře a probíhají v něm archeologická zkoumání. Počet obětí byl zřejmě značný, ale vědci jej nedokáží odhadnout.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak přežít nehodu letadla?
10 způsobů, jak nezemřít předčasně
Test: Vyznáte se v zeměpisu?