7 prohřešků, kvůli kterým se vám nedaří otěhotnět
Plánujete těhotenství? Početí dítěte může být mnohem větší problém, než si dokážete představit. Svou plodnost totiž možná likvidujete některým z následujících prohřešků. I když to vůbec netušíte.
Snažíte se příliš
Každá žena, která se marně snaží o početí dítěte poslouchá od svého okolí nekonečné množství rad, mezi nimiž jednoznačně vévodí doporučení: "Nesmíš na to tolik myslet." Obvykle následuje výčet případů, kdy se komu podařilo otěhotnět, jakmile se o to přestal snažit. Je to otravné a když už slyšíte po sto padesáté, že nemáte myslet na to, že už několik měsíců nemůžete otěhotnět, nejraději byste vraždila. Nejhorší na tom je, že všichni tyto radiči mají bohužel pravdu. Stres je jednou z největších překážek v otěhotnění, protože při něm stoupá hladina kortizolu a to má negativní vliv na ovulaci. Zkuste skutečně alespoň na chvíli ubrat plyn a možná budete velmi příjemně překvapeni.
Souložíte málo, nebo příliš často
U početí dítěte je velmi podstatná i frekvence sexu. Pokud je příliš nízka, nebo naopak vysoká, , můžete mít problém. Podle odborníků je ideální dopřát si sex každý druhý den v době kolem ovulace. Menší frekvence je příliš nízká a každodenním sexem zase vyčerpáváte "zásobu" partnerových spermií.
Provádíte výplachy
Pokud jste podlehla zázračným příběhům, které tvrdí, že po absolvování výplachů pochvy, vaše plodnost neuvěřitelným způsobem nastartuje, raději si to ještě jednou promyslete. Ačkoli nabízené bylinné výplachy se mohou jevit jako ideální přírodní způsob, který vaši plodnost povzbudí, ve skutečnosti mohou spermie zabíjet, protože se jimi mění PH vagíny. A to samé platí i pro některé lubrikanty.
Viníte jen sama sebe
Je jen těžko pochopitelné, jak je možné, že v jednadvacátém století stále ještě zůstává vina za neschopnost počít dítě na ženách. Ačkoli je čtyřicet případů neplodnosti způsobeno ženami, za dalších čtyřicet nesou zodpovědnost muži a dvacet je potom výsledkem zdravotních problémů obou partnerů, ženy i jejich okolí viní hlavně sebe. Pamatujte si, že v případě problémů s otěhotněním byste měla odborníka vyhledat nejen vy, ale i váš partner.
Nevíte kdy
I když je většina žen přesvědčená o tom, že dokonale ví, kdy má plodné dny, ve skutečnosti se často mílý. Ovulace, a tedy plodné dny, se objevují u většina žen v polovině cyklu a ideální doba cyklu je dvacet osm dní, takže v tomto případě máte největší pravděpodobnost otěhotnění čtrnáct dní po začátku menstruace. Je však potřeba znát skutečnou délku konkrétně vašeho cyklu, abyste jí mohla výpočet ovulace přizpůsobit. Stejně tak, podle odborníků, ženy často chybují v tom, co považují za první den cyklu. Je jím ten den, kdy jste skutečně začala krvácet, nikoli den předtím, ani den poté.
Nedáte tomu dostatek času
Otěhotnění je skutečně věda a je potřeba dát domu čas. I když je většina žen netrpělivých a přeje si otěhotnět co nejdříve, podle lékařských statisk je průměrná doba, kterou potřebujete k otěhotnění šest měsíců. Je potřeba, abyste poznala svůj cyklus, zjistila jeho případné nepravidelnosti, "strefila" se do ovulace a zapadla do sebe ještě celá řada dalších faktorů, které otěhotnění ovlivňují.
Po sexu vstáváte
Nikdo neví, proč tomu tak skutečně je, ale je vědecky potvrzené, že pokud zůstanete po sexu ještě minimálně dvacet minut v horizontální poloze, vaše pravděpodobnost otěhotnění se značně zvyšuje. Užívejte si po sexu vzájemné blízkosti, mazlete se a odpočívejte, místo toho, abyste okamžitě vyskočila a běžela do sprchy.
Nemohu otěhotnět, aneb nejčastější příčiny neplodnosti
Test: Je vaše tělo připravené na těhotenství?
V kterém věku nejspíš otěhotníte?
Jak rychleji otěhotnět: Tipy, které vám pomohou
17 věcí, které vás na těhotenství zcela jistě překvapí
Budete plodná ještě za pět let?
Mužská plodnost: Všechno, co o ní musíte vědět