Menu
Úvod  › 

7 signálů, že se člověk chystá spáchat sebevraždu

Nevěřte tomu, že když člověk o sebevraždě mluví, nikdy ji nespáchá. Sebevražedné tendence jsou mnohem častější, než si vůbec myslíte. Jak poznáte, že se někdo z vašeho okolí skutečně chystá spáchat sebevraždu.

Rozpoznání sebevražedných tendencí není vůbec jednoduché a často spáchají lidé sebevraždu bez jakýchkoli varovných signálů. V některých případech jsou však varující signály rozpoznatelné a lze zakročit včas. Jak poznáte, že někdo z vašeho okolí přemýšlí o tom, jak ukončit svůj život?

1. Hovory o sebevraždě

Pokud někdo mluví o tom, že spáchá sebevraždu, berte tyto projevy vždy vážně. Nikdy nevěřte tvrzení, že když někdo o sebevraždě mluví, nikdy ji nespáchá. Hovory o sebevraždě znamenají vždy riziko a může jít o podvědomý pokus o získání pozornosti a prosba o pomoc, kterou k vám zoufalý člověk vybírá.

2. Deprese

Velmi vyčerpávající symptomy onemocnění, jako je deprese a bipolární afektivní porucha, mohou dohnat člověka k pokusu o sebevraždu. Deprese je častou příčinou sebevražedných tendencí a pokud jí někdo z vašeho okolí trpí, měli byste si uvědomovat zvýšené riziko sebevraždy.

3. Alkohol, nebo jiné návykové látky

Užívání návykových látek nebo intenzivní konzumace alkoholu mohou být varovným signálem, který souvisí se sebevražednými tendencemi. Nemusíte být nutně alkoholem nebo narkomanem, ale pokud je například vaše konzumace alkoholu nadprůměrná, vysoké je i vaše riziko sebevraždy. Alkoholové nebo drogové opojení se vyznačuje větším sklonem k impulsivnosti a právě ta sebevražedným tendencím výrazně nahrává.

4. Úzkostné poruchy

Psychologové zjistili, že přibližně polovina depresivních osob trpí úzkostnými poruchami, pro které je například typická apatie, únava, potíže se spánkem, problémy s koncentrací či ztráta chuti k jídlu. Hlavním symptomem jsou potom intenzivní pocity úzkosti a strachu.

5. Koupě zbraně

Jedním z nejvarovnějších a nejjasnějších signálů sebevraždy je koupě zbraně. Podle studie zveřejněné v roce 2008 v magazínu New England Journal of Medicine stoupá v tomto případě riziko sebevraždy desetkrát. Po zbrani sahají při sebevražedném pokusu především muži, zatímco ženy se nejčastěji předávkují léky.

6. Zdravotní problémy

Ačkoli si většina lidí myslí, že největší riziko hrozí dospívajícím, ve skutečnosti jsou nejvíc ohroženi lidé starší pětašedesáti let. Jejich motivací k sebevražedným pokusům jsou nejčastěji zdravotní problémy, které jsou velmi často chronického charakteru.

7. Vyhledávání na internetu

Velmi varovným signálem, který vás může upozornit na to, že se někdo z vašich blízkých chystá spáchat sebevraždu je skutečnost, že si informace o ní vyhledává na internetu. Tento signál může být podstatný zejména pro rodiče dětí, u nichž se v historii internetu objevují podezřelá hesla.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.86/5 (7 hlasů)
Přečtěte si také:
Proč ženy žijí déle než muži?
Nejlepší den na sebevraždu? Středa!
Potraviny, které vám zlepší náladu
Nejdepresivnější povolání světa