7 situací, kdy dát výpověď
Práce vás nebaví a každé ráno se musíte fackovat, abyste se do zaměstnání vůbec vypravili. Jak poznáte, zda právě nenastal čas poslechnout svůj vnitřní hlas a dáte svému zaměstnavateli vale?
Nejste si jisti, zda je vaše současné zaměstnání pro vás tím pravým místem, v němž byste měli zůstávat? Jak ale poznáte, jestli byste v sobě měli tyto pocity potlačit a vydržet ještě chvíli ústrky svých kolegů a šéfa, nebo se sbalit a dopřát si odchod středem? Naštěstí už jsou dávno pryč ty doby, kdy člověk musel vydržet v jednom zaměstnání od školy až do důchodu. Vy se můžete řídit poučkou, že nikdy není pozdě na to, abyste práci změnili a začali dělat to, co vás ve skutečnosti baví a čemu se chcete věnovat. Tady je deset varovných signálů, které napovídají, že je čas prásknout to bot:
1. Zaměstnání vás ubíjí.
Je jasné, že každý člověk má špatné dny. Je možné tolerovat i špatný týden, ale pokud máte už měsíce pocit, že vás vaše zaměstnání ubíjí místo toho, aby vás povzbuzovalo k lepším výkonům, je čas na změnu. Jde totiž o typický příznak syndromu vyhoření, který následuje po přepracování. Stejně tak nedostatek motivace nezlomíte jen svým odhodláním a pevnou vůlí. Pokud nechcete svého zaměstnavatele opustit zcela, zkuste si vyjednat alespoň jinou pozici, nebo změnu projektu.
2. Práci vám otravují kolegové.
Zamyslete se nad tím, s jakými lidmi pracujete. Otravují vám denně náladu negativisté a věční stěžovatelé, kteří jsou nespokojeni se šéfem, firemní politikou, platem a milionem dalších věcí? Jestliže vám společnost vašich kolegů odčerpává energii a bere pracovní elán, uvažujte o tom, zda by nestálo za to změnit působiště.
3. Nedokážete si představit svou budoucnost u současného zaměstnavatele.
Pamatujete si na poněkud stupidní otázku z přijímacího pohovoru: "Kde vidíte sami sebe za tři, pět, nebo deset let?" Právě teď nastal čas, abyste si na tuto otázku odpověděli vy sami. A klidně ji můžete poněkud obměnit a zeptat se: "Dokáži si sám sebe představit na tomto místě za několik dalších let?" Upřímná odpověď bude odpovědí nejen na tuto otázku.
4. Dáte si vedle sebe pro a proti... a proti vyhrají.
Prožíváte právě obtížné profesní období a nemůžete se rozhodnout, zda zůstat, nebo odejít? Zkuste si udělat primitivní cvičení. Napište si vedle sebe na list papíru věci, které na svém zaměstnání milujete, a ty, které nesnášíte. Poté je očíslujte od jedné do deseti podle důležitosti, kterou jim přikládáte. Například, pokud vás otravuje, že musíte nosit do práce kravatu, ale nejde o zcela zásadní problém, přiřaďte mu jedničku nebo dvojku. Skutečnost, že vám ale zaměstnavatel vylepšuje pravidelný plat štědrými stravenkami, si zaslouží nejméně sedmičku. Nakonec hodnoty u pro a proti sečtěte a zjistěte, které z nich převažují. Jestliže převažují negativa, jděte za lepším.
5. Nemáte, kam jít dál.
Jak jste na tom se svými schopnostmi? Můžete je ukazovat, rozvíjet a posunovat se dál? Nebo stagnujete na jednom místě a dohadujete se pořád dokola o nepodstatných drobnostech? Máte šanci dosáhnout v budoucnu lepší pozice a naučit se nové věci, nebo jen živoříte a protloukáte se den po dni? Jestliže jste v zaměstnání dosáhli maximální pozice, ale cítíte, že byste měli na víc, je čas odejít.
6. Nejsou vás schopni docenit.
Máte pocit, že si vás váš zaměstnavatel dostatečně váží? Pocit, že jste dostatečně ocenění je, podle psychologů, jedním z nejdůležitějších faktorů, který přispívá ke spokojenosti v zaměstnání. Stupeň ocenění, které potřebujete k tomu, abyste se cítili spokojení, se liší člověk od člověka. Někomu stačí finanční ocenění a nepotřebuje slyšet žádnou chválu, pro jiného je pochvala šéfa mnohem podstatnější. Ujasněte si sami pro sebe, zda vám vyhovuje míra ocenění vašich nadřízených a zda jsou si vědomi ceny, kterou pro ně máte. Pokud se vám nedostává ohodnocení, které si zasloužíte, poohlédněte se po něm jinde.
7. Pobíráte mizerný plat.
Platí vás zaměstnavatel takovým způsobem, že máte pocit, že pro něj děláte v podstatě charitu? Za své úsilí a pracovní nasazení si bezesporu zasloužíte adekvátní odměnu. Jestliže máte pocit, že jste nedostatečně ohodnoceni (a že jinde dostanete víc), s odchodem neváhejte.
Jak zvládnout odchod ze zaměstnání?
Jak najít vysněnou práci?
Jak přežít v práci, kterou nenávidíte?
7 chyb, které děláte při změně zaměstnání