Menu
Úvod  › 

7 tipů, jak se naučit cizí jazyk

Všichni se o to pokoušíme a zdaleka ne všichni máme úspěch. Přinášíme vám sedm tipů, jako konečně zvládnout cizí jazyk tak, abyste se za úroveň svých znalostí nemuseli stydět.

Znalost cizího jazyka je v současné době naprosto elementární, ať už jde o získání adekvátního zaměstnání, studium, nebo "obyčejné" cestování. S angličtinou na úrovni základní školy už dávno nikoho neoslníte a pokud si svými jazykovými znalostmi nejste úplně jisti, je načase, abyste s nimi konečně začali něco dělat. Následujících sedm tipů vám pomůže zvládnout jakýkoli jazyk:

1. Mějte realistická očekávání

I když už máte školní léta dávno za sebou, první volbou by pro vás měla být vždy jazyková škola. Naprostá většina lidí není, coby samouci, schopná dosáhnout dostatečné úrovně cizího jazyka. Jazykové kurzy vám poskytnou nejen učitele, který bude opravovat vaše chyby v gramatice i výslovnosti, ale především "sparing" partnery, s nimiž se můžete zdokonalovat v konverzaci a rozšiřovat si slovní zásobu. V současné době je už nabídka jazykových kurzů velmi široká a můžete volit mezi soustavným pomaturitním studiem a večerními, či odpoledními kurzy, které můžete navštěvovat i po zaměstnání.

Velkým problémem studentů jazykových škol a kurzů jsou však nereálná očekávání. Pokud s jazykem teprve začínáte, neočekávejte, že po pěti hodinách začnete vést filozofické debaty. Uvědomte si, že osvojení si cizího jazyka je dlouhodobou záležitostí, kterou vyžaduje čas i energii. Trpělivost je základním předpokladem vašeho úspěchu.

2. Vsaďte na pravidelnost

Výzkumy ukázaly, že mnohem efektivnější než nepravidelné učení dlouhou dobu je situace, kdy se učíte po kratší časový úsek, nicméně pravidelně. Podle vědců tak dosáhnete při učení cizího jazyka nejlepších výsledků, když mu každý den (nebo alespoň několikrát týdně) věnujete hodinu, než když se budete jednou týdně učit pět hodin v kuse. To je další důvod, proč dosáhnete lepších výsledků v jazykovém kurzu než při samostudiu. Většina lidí totiž nemá dostatečnou disciplínu na to, aby se přinutila denně otevřít učebnici, zatímco zaplacené školné v kurzu angličtiny vás "přinutí", abyste se jazyku věnovali pravidelně.

3. Rozšiřujte si slovní zásobu

Těžko můžete konverzovat, pokud nebudete znát slovíčka. Jestliže nechcete být při komunikaci s cizincem odkázaní na zběsilé mrkání, snažte se rozšířit si co nejvíc svůj slovník. Dejte si předsevzetí, že se každý den naučíte pět nových slovíček. Klidně si je můžete vypsat na malé papírky, které si s sebou vezmete každé ráno do práce, a budete se je učit po cestě autobusem. Pět nových slov denně se zdá jako detail, ale uvědomte si, o kolik se vaše slovní zásoba rozšíří za jeden rok. A přitom s minimálním úsilím.

4. Buďte aktivní

Je samozřejmé, že v době, kdy s novým jazykem začínáte, vám může být nepříjemné mluvit, pociťujete obavy a máte strach, že budete dělat chyby. Pokud se však chcete pohnout z místa, musíte tento mentální blok bezpodmínečně odstranit. Mluvte nahlas, klidně i sami pro sebe, čtěte si nahlas cizojazyčné texty, buďte aktivní na kurzu, který navštěvujete. S pasivním přístupem toho příliš nezmůžete.

5. Díkybohu za domácí úkoly

Uvědomte si, že už dávno nejste na základní škole a domácí úkoly vám učitel nezadává proto, aby vás potrestal. Berte je jako dokonalou příležitost procvičit a upevnit si ty znalosti, které jste aktuálně získali na jazykovém kurzu. Pokud při jejich vypracování budete podvádět, podvádíte tím jen sami sebe.

6. Naučte se učit

Každý člověk má svůj styl učení, který mu nejvíc vyhovuje. Zatímco někdo se musí učit v naprostém tichu, jinému pomáhá, pokud si čte texty nahlas, nebo si pořizuje výpisky. Pokud jste svůj styl učení ještě nenalezli, teď k tomu máte tu nejlepší příležitost. Zkuste se například naučit dvacet nových slovíček různými způsoby (přeříkávejte si je v duchu, čtěte je nahlas, učte se s kamarádem, nebo si je zkoušejte psát) a zjistěte, který z těchto způsobů vám vyhovuje nejvíc. Maximálně tak zefektivníte své úsilí.

7. Buďte s jazykem co nejvíc

Ne každý má možnost odjet na několik měsíců do zahraničí a věnovat se učení jazyku. Ale i když zůstáváte na území Čech, můžete si cizí jazyk osvojit dokonale. Snažte se strávit s cizí řečí co nejvíc času. Poslouchejte cizojazyčné zprávy, půjčte si filmy, nalaďte rádio, nakupte noviny, časopisy, nebo knihy. Vyrazte na pivo s kolegou - cizincem, který je právě u vás na stáži. Využijte zkrátka každé možnosti, kdy si své znalosti můžete procvičit. Uvidíte, že výsledky na sebe nedají dlouho čekat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 nejlepších zaměstnání pro líné lidi
Test: Jste spokojeni ve své práci?
Test: Umíte slovensky?
Test: Znáte moravské nářečí?
Vydělejte miliony, aneb jak založit eshop