Menu
Úvod  ›   › 

7 tipů, jak vychovat z dětí čtenáře

Nenajdete lepší způsob, jak zvýšit inteligenci svých dětí a rozšířit jejich všeobecný přehled, než z nich vychovat vášnivé a vytrvalé čtenáře. S následujícími tipy se vám to podaří.

Pokud se vám podaří vychovat ze svého dítěte vášnivého a přesvědčeného čtenáře, nemusíte si dělat starosti o jeho inteligenci či všeobecný přehled. Knihy se o to všechno postarají za vás. Přitom však počet dětí, které si pravidelně čtou, každým rokem klesá. Když vybudujete ve svých dětech čtenářské návyky už od raného věku, je pravděpodobné, že jim láska ke knihám vydrží i do dospělosti. S pomocí následujících tipů se vám podaří vychovat malého čtenáře:

1. Čtěte jim co nejdříve.

Neomezujte se při čtení pouze na uspávání. Kupujte svým dětem knížky už od raného věku, čtěte jim, listujte si jimi a obrázkujte společně. Noste je všude s sebou a udělejte z jejich prohlížení a čtení rituál spojený se vzájemnou blízkostí, láskou a mazlením. I v budoucnu bude mít dítě spojené čtení s příjemnými pocity.

2. Choďte pravidelně do knihovny.

Knihovny mají zvláštní tajemnou atmosféru a jejich návštěva představuje pro většinu dětí velké dobrodružství. Vyčleňte si na jejich návštěvu dostatek času, povídejte si o knihách, nechte dítě, aby si vybralo ty, které ho zaujmou. Společně si z nich čtěte, sledujte, jak se vyvíjí jeho čtenářský vkus a nechte se inspirovat. Uvidíte, že si vaše děti knihovny zamilují.

3. Čtěte jim co nejčastěji.

Vyhledávejte co nejvíc příležitostí, kdy byste mohli svým dětem číst. Berte si knihy do dopravních prostředků, na prázdniny, do čekárny k lékaři, zkrátka kamkoli vás napadne. Využijte jakoukoli příležitost k tomu, abyste své potomky vtáhli do fascinujícího světa knih.

4. Nenuťte je ke čtení.

Jednou z největších chyb, kterých se můžete u svých dětí dopustit je snaha přinutit je ke čtení. Každé dítě má hranici, kdy se naučí číst, někde jinde. Některé děti jsou ke čtení zralé už v mateřské školce, jiné k němu dospějí až při školní docházce. Nenuťte své dítě ke čtení, pokud k němu ještě není zralé. Zbytečně mu ho tak znechutíte.

5. Nepřestávejte mu číst, ani když to samo už umí.

Častou chybou řady rodičů je to, že přestanou svým dětem číst v okamžiku, kdy děti začnou chodit do školy a naučí se číst samy. Fakt, že vaše děti už umí číst, neznamená, že si příběhy nevyslechnou rády i od vás. Uvědomte si, že čtení s rodiči neznamená pro děti pouze předávání příběhů a informací, ale pocit vzájemné blízkosti, budování vztahu a posilování zdravých vazeb. Nevzdávejte se ho.

6. Udělejte z toho rituál.

Společné čtení by mělo být rituálem, který se vyčlení ze shonu a spěchu všedního dne. Udělejte si, ideálně každý den, čas na to, abyste měli na čtení čas a mohli jste číst v příjemném prostředí. Děti si tak zvnitřní chvíle s knihou jako velmi příjemný prožitek.

7. Posouvejte obzory.

Začněte u obrázkových knih, pokračujte jednoduchými texty, přes první čtení a pomalu přejděte ke složitější dětské literatuře. Dbejte na to, abyste čtenářsky nestagnovali a posouvali obzory dítěte stále dál. To samozřejmě neznamená, že se nemůžete vracet k oblíbeným knihám, jen obohacujte dítě o další příběhy, dějové linie a informace.!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Naučte své děti číst: Jak je přivést ke knihám
5 filmů, které jsou lepší než knížka
Test: Orientujete se v současné literatuře?
Test: Znáte klasické spisovatele?
Test: Znáte knižní hity letošního roku?