Menu
Úvod  › 

7 věcí, které vám vaše chůva neřekne

Je jí trapné vás na to upozornit, ale štve jí to a dost možná vás kvůli tomu také opustí. Následujících sedm věcí vám chůva nikdy neřekne, ale měli byste o nich vědět.

1. Že byste měli víc uklízet.

Samozřejmě nikdo neočekává, že domácnost s malými dětmi bude v dokonalém pořádku a čistotě, ale pokud si vaše chůva nejprvě musí oškrábat kuchyňskou linku od zbytků jídla, aby mohla připravit jídlo vašim dětem, zcela jistě z toho nebude nijak nadšená. "Coby studentka jsem hlídala dvojčata v jedné domácnosti, kde si matka hrála na velkou bohémku a domácnost pro ni byla až na posledním místě. Štítila jsem se tam jít na záchod, nebo do koupelny a skutečně jsem se bála o zdraví dětí. Nakonec jsem si vymyslela výmluvu, proč už k nim nemohu chodit, protože to pro něm nebylo snesitelné," říká sedmadvacetiletá Lenka.

2. Že by chtěla přidat.

Možná pracujete v zaměstnání, kde pod sebou máte spoustu podřízených, kteří za vámi čas od času přijdou s žádostí o zvýšení platu. Jenže vaše chůva, zejména pokud u vás pracuje už několik let, k vám má mnohem intimnější a důvěrnější vztah, a proto si často vůbec o zvýšení platu netroufne požádat. Podle internetového průzkumu je pro většinu chův přijatelnější představa, že rodinu svých zaměstnavatelů opustí, než aby si po několika letech hlídání řekla o zvýšení platu.

3. Že by chtěla, abyste se vrátili domů tehdy, kdy řeknete.

Možná máte dojem, že vaše chůva je tu proto, aby se vám přizpůsobila a že její program je méně důležitý než ten váš. V tom případě pro vás máme překvapení, protože tomu tak není. I když se bude tvářit, že jí to nevadí, rozhodně nebude skákat nadšením z toho, že jste se slavně dostavili domů o dvě hodiny později, než jste původně oznámili, protože jste se výborně bavili, zatímco jí ujel poslední spoj domů.

4. Že by potřebovala podpořit autoritu.

Pokud o své chůvě budete před dětmi mluvit jako o podřadné osobě, která je tu jen kvůli uspokojování jeho potřeb, nebo jí nedáte vůbec žádné pravomoci, kterými by mohla usměrňovat jeho chování, bude pro ni hlídání skutečným utrpením. Jestliže od ní chcete nějaké výsledky a žádáte od ní víc, než aby jen dohlížela na to, aby vaše dítě neskákalo z okna, musí ona i vaše děti vědět, že má vaši podporu.

5. Abyste nerušili hlídání na poslední chvíli.

Je samozřejmé, že například nemoc dětí neovlivníte a čas od času se může stát, že musíte hlídání na poslední chvíli zrušit. Pokud to ale děláte častěji, koledujete si o to, že budete muset brzy hledat novou slečnu na hlídání. Nikdo není zvědavý na to, aby si kvůli vám zbytečně přizpůsoboval a rušil svůj soukromý program bez užitku.

6. Že není vaší služkou.

Jen malokterá chůva si proti tomu troufne protestovat přímo, takže vám to možná jen nenápadně naznačuje, ale paní na hlídání souhlasila s touto prací proto, že chtěla hlídat děti. Skutečně neměla v úmyslu uklízet váš byt, mýt okna, vařit, nebo žehlit vaše prádlo. Uvědomte si, na co jste si chůvu najali a výhradně tyto úkoly jí udělujte.

7. Že také potřebuje jíst.

Možná vám to ještě nedošlo, ale když chůva hlídá vaše děti několik hodin, těžko vyžije jen ze vzduchu. Měli byste se předem dohodnout na tom, zda součástí její práce bude i možnost posloužit si z vaší ledničky, připravíte jí občerstvení, připlatíte jí na jídlo, nebo si bude nosit vlastní svačinu s tím, že jídlo má už v ceně hlídání.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 tipů na rande pro unavené rodiče
Nejhorší dětská jídla: Která z nich máte doma?
Co musíte udělat, než odcestujete s dětmi na prázniny
10 věcí, kterými vás děti dostanou do blázince
7 tipů, jak udělat dokonalé fotky dětí
11 faktů o dětech, které vás překvapí