Menu
Úvod  › 

7 věcí, kterými vás děti překvapí

Už několikaměsíční děti dokáží rozpoznat cizí jazyk, umí dekódovat neverbální komunikaci, mají smysl pro fair play a rozumí adekvátnímu testu. Vydejte se na exkurzi do výjimečného dětského mozku.

Dětský mozek roste fascinujícím tempem - od narození do jednoho roku víc než zdvojnásobí svou velikost a o čtyři roky později již dosáhne velikosti dospělého mozku. K tomuto růstu a obrovskému množství poznatků, které každý dětský mozek vstřebá, slouží přibližně 1000 bilionů synapsí, což je dvakrát tolik, než jich má průměrný dospělý. Přečtěte si, jaké fascinující věci dětský mozek dokáže:

Děti poznají, když na ně promluvíte cizím jazykem

Už dlouho se ví o tom, že dětský mozek má jedinečnou schopnost naučit se víc než jeden jazyk, a nedávný výzkum vysvětluje, jak je to možné. Studie, provedená na University of British Columbia, zjistili, že i děti mladší než čtyři měsíce jsou schopny rozpoznat cizí jazyk podle vizuálních vodítek, jako je tvar úst mluvčího nebo mimika jeho obličeje. Nicméně na druhou stranu se ukázalo, děti, které vyrůstají v dvojjazyčných rodinách, potřebují delší čas k tomu, aby byl jejich mozek schopný rozpoznat cizí jazyk, ve srovnání s dětmi vyrůstajícími v rámci jednoho jazyka.

Děti rozumí emocím ostatních lidí

Podle studie publikované v Developmental Psychology jsou už velmi malé děti rozpoznat emoce lidí zachycených na fotografií. Jejich schopnost dekódovat neverbální komunikaci je rozvinutá ve velmi časném věku - mnohem dřív, než si jejich rodiče myslí.

Už velmi malé děti rozumí významu slov

Většinou se traduje, že děti nejsou schopné porozumět spojení mezi představou objektů a jejich pojmenování (například, že k obrázku jablka se váže slovo jablko) dřív, než v roce. Nicméně vědci z University of Pennsylvania zjistili, že této spojitosti jsou schopné porozumět už děti kolem šesti měsíců, tedy mnohem dříve, než jsou vůbec schopny samy mluvit.

Děti mají smysl pro fair play

Děti mají smysl pro morálku a fair play vyvinutý už v patnácti měsících, tvrdí studie, kterou provedli vědci na University of Washington. Vědci pouštěli různě starým dětem videonahrávku, na níž byly sušenky rozdělovány spravedlivě i nespravedlivě mezi dvě osoby. Děti věnovaly mnohem víc pozornosti těm nahrávkám, kde dělení neprobíhalo spravedlivě, byly schopné rozpoznat rozdíl a poukazovaly na něj.

Děti rozumí adekvátnímu trestu

Už osmiměsíční dítě je schopné rozpoznat rozdíl mezi dobrými a špatnými lidskými charakteristikami. Vědci z University of British Columbia přehrávali dětem scénku s loutkami, které prezentovaly kladné a záporné vlastnosti. Děti nejenže byly schopné rozpoznat rozdíl mezi nimi, ale akceptovaly i trest, kterému se záporným loutkám dostalo.

Už velmi malé děti dokáží ocenit altruismus

I když se vám to při pozorování dětí na hřišti nebude zdát možné, vědci zjistili, že už děti v batolecím věku jsou šťastnější, pokud se mohou s ostatními podělit, nebo jim být prospěšní. Altruismus je přirozenou součástí dětské povahy už od velmi časného věku.

Dětský mozek se nejvíc rozvíjí při hudbě

Nejspíš už jste slyšeli o spojení mezi hudbou a IQ (výzkumy prokázaly spojitost mezi hraním na hudební nástroje v dětství a menším rizikem demence v pozdějším životě). Nedávná kanadská studie ukázala, že i velmi malé děti dokáží z hudby těžit. Už roční děti, které navštěvují interaktivní hudební lekce, mají lepší komunikační schopnosti než jejich vrstevníci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
S nástupem dětí do školky nespěchejte
Bezpečnost dětí na internetu
Předčasné učení na nočník: Zbytečný stres pro dítě
5 věcí, které dospívající na svých rodičích nesnáší
Jak připravit dítě na sourozence