7 způsobů, jak mluvit se dětmi efektivněji
Máte pocit, že vás vůbec neposlouchají, dokud nezačnete zvyšovat hlas? Možná je problém ve způsobu, kterým se svými dětmi mluvíte. Inspirujte se tipy, jak komunikovat s dětmi efektivněji.
Zná to každý rodič: něco svému dítěti říkáte a máte pocit, že vás spolehlivě poslouchá, nicméně za dalších deset vteřin se ukáže, že vám absolutně nevěnovalo pozornost a absolutně neví, o čem jste mluvili, nebo co jste po něm chtěli. Existuje celá řada důvodů, proč vás vaše dítě neposlouchá (možná ho zahlcujete informacemi, jeho pozornost aktuálně upoutává něco jiného, nebo si aktuálně nedokáže propojit slova s akcí). Zázračný tip na to, aby vás dítě poslouchalo v každé situaci, bohužel neexistuje, ale své šance můžete výrazně zvýšit pomocí následujících tipů:
1. Jděte na jeho úroveň.
Když nad dítětem čníte jako obr, pravděpodobnost, že se vám podaří upoutat jeho pozornost po celou dobu vašeho monologu, je mnohem menší. "Snižte" se na jeho úroveň, sedněte si vedle se, dřepněte k němu na bobek, nebo se k němu alespoň skloňte a bude vás poslouchat mnohem pozorněji.
2. Stoprocentní pozornost.
Snažte se nediskutovat s ním v okamžiku, kdy zároveň kontrolujete maily a děláte milión dalších věcí. Jestliže svému dítěti nevěnujete stoprocentní pozornost, nemůžete o něj očekávat, že ji ono bude věnovat vám. Ostatně od vás se učí sociálnímu jednání.
3. Zůstaňte pozitivn.
I když řešíte s dítětem problém, zůstaňte co nejvíc pozitivní a klidní. Křikem a nadávkami dáváte svým dětem signál, že agresivitea je v pořádku a navíc po určité době ho děti přestanou vnímat a neupoutáte jím jejich pozornost. Pokud nad sebou neztratíte kontrolu a zůstanete klidní, možná nebudete mít záruku, že vás dítě poslouchá po celou dobu, ale budete si jistí, že ho učíte komunikovat správným způsobem.
4. Šetřte informacemi.
Pokud příliš vysvětlujete a zahrnujete dítě velkým množstvím informací, je jen logické, že neudrží pozornost. Vysvětlení by měla být vždy jednoduchá a stručná.
5. Zpětná vazba.
Zajímejte se o názor dítěte. Ptejte se ho, co si myslí o tom, co jste mu právě řekli a na jeho názor na jednotlivé informace, které jste mu sdělili. Když zjistíte, že vás neposlouchalo a prakticky nemá tušení, o čem mluvíte, nekřičte, nezlobte se na něj, ale pokuste se mu podat informace znovu a pokud možno jinak.
6. Dělejte věci společně.
Je dokázáno, že při společně prováděných činnostech je pozornost dětí napřena k rodičům mnohem více než jindy. Chcete dítěti něco zajímavé říct a mít jistotu, že vás bude poslouchat? Zkuste to u společné přípravy večeře, nebo jakékoli jiné společné aktivitě.
7. Konkrétní otázky.
Když se zeptáte: "Jak jsi se měl? Co bylo ve škole?" a podobně, nahráváte dítěti na jednoslovnou odpověď. Ptejte se konkrétně například na to, co pro něj bylo ten den nejzajímavější, jak se mají kamarádi, co mu udělalo daný den největší radost? Tím, že ho budete poslouchat, naučí se příště ono poslouchat vás.
Další články k tématu: Děti a výlety
- Jak přežít s dětmi horké počasí
- 6 tipů pro lepší komunikaci s dětmi
- 5 podzimních výletů s dětmi
- Hádky před dětmi: Pravidla, která musíte dodržovat
- 6 signálů, že si od sebe potřebujete s dětmi odpočinout
- Jak mluvit s dětmi o cizích lidech?
- 5 dobrých důvodů, proč chodit s dětmi denně ven
- 7 způsobů, jak mluvit se dětmi efektivněji