Menu
Úvod  › 

7 způsobů, jak předejít Alzheimerovi

Je to strašák jednadvacátého století. Choroba, která vám rozmetá dosavadní život a zbaví vás svéprávnosti. Víme, co můžete udělat pro to, aby vás Alzheimerova choroba nepostihla.

Alzheimerovu chorobu obestírá stále ještě spousta tajemství a nejasností. Jisté však je, že její výskyt ve společnosti stále stoupá a z Alzheimera se stává regulérní strašák jednadvacátého století. I když jde o nevyléčitelné onemocnění, jehož průběh většinou není možné příliš ovlivnit, odborníci se shodují, že správná prevence může riziko jeho výskytu zmenšit až od sedmdesát procent. Co byste tedy měli udělat pro to, aby vás tohle ničivé onemocnění nepostihlo?

1. Omezte konzumaci nasycených tuků.

Nasycené tuky zvyšují hladinu cholesterolu v krvi, což zase vede k hromadění beta-amyloidových peptidů v mozku, které je typické pro Alzheimerovu chorobu. Podle závěrů Chicago Health and Aging Study mají lidé, konzumující naměrné množství nasycených tuků, třikrát větší pravděpodobnost, že onemocní Alzheimerovo chorobou.

2. Zelenina, ovoce a cereálie

Opěrným pilířem vašeho jídelníčku by se bezpodmínečně měla stát zelenina, ovoce a cereálie. Tyto potraviny jsou bohaté na vitamíny a minerály, které poskytují mozku potřebnou ochranu. Odborníci například zjistili, že lidé konzumující hodně zeleniny a ovoce mají menší pravděpodobnost, že se u nich objeví zhoršení kognitivních funkcí. Kromě toho jídelníček bohatý na zeleninu snižuje riziko obezity a diabetu typu 2, které také hrají roli při Alzheimerově chorobě.

3. Vitamín E

Denně byste měli, podle odborníků, zkonzumovat minimálně 5 mg vitamínu E. Tento antioxidant, který snižuje riziko výskytu Alzheimerovy choroby, můžete svému tělu dodat konzumací ořechů, semínek, avokáda, rajčat, červených paprik, špenátu, nebo cereálií. Lékaři však upozorňují na to, že potravinové doplňky s jeho obsahem nikdy nemohou nahradit čerstvé potraviny.

4. Vitamín B12

K tomu, abyste se vyhnuli Alzheimerovi, je potřeba zkonzumovat minimálně 2,4 mcg denně. Právě v případě vitamínu B12 však odborníci doporučují investici do potravinových doplňků s jeho obsahem, protože v tradičním jídelníčku je ho obvykle nedostatečné množství.

5. Neužívejte železo

Podle odborníků byste se oproti tomu měli vyhnout konzumaci multivitamínů a potravinových doplňků s obsahem železa a mědi, pokud vám je přímo nedoporučí lékař s ohledem na váš zdravotní stav. Naprostá většina lidí konzumuje totiž dostatečné množství těchto látek v rámci svého jídelníčku a jejich nadměrné užívání může vést ke kognitivním problémům.

6. Vyhoďte hliníkové nádobí

Vyvarujte se vaření v hliníkových hrncích, či smažení na hliníkové pánvi. Místo toho investujte do kvalitního nádobí bez obsahu hliníku. I když role hliníku na mozkové funkce zatím není zcela objasněna, dosavadní data nasvědčují tomu, že existuje spojitost mezi hliníkem a zhoršením kognitivních funkcí.

7. Dopřejte se rychlé procházky

Rychlou procházku (nebo jakýkoli jiný pohyb) byste si měli dopřát minimálně třikrát týdně po dobu nejméně čtyřiceti minut. Pravidelné cvičení totiž snižuje riziko demence až o padesát procent.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co se vám vaše tělo snaží říct, aneb 10 divných vodítek
Tipy, které povzbudí vaši paměť
12 příznaků, že máte možná HIV
7 otázek, na které se stydíte zeptat svého gynekologa
Test: Jak dlouho ještě budete žít?
Dekódujte dětský kašel: Víte, co znamená?