Menu
Úvod  ›   › 

8 chyb, které brání zvýšení vašeho platu

Pokud některou z nich děláte, není divu, že berete pořád stejně. Tady je osm nejčastějších chyb, které dělají zaměstnanci, když žádají o zvýšení platu.

Je jedno, jestli nastupujete do nového zaměstnání, nebo v něm patříte už mezi veterány. Vyjednávání o zvýšení platu absolvuje čas od času každý, takže se vám vyplatí znát účinnou strategii a vyhnout se chybám, které lidé v této situaci obvykle dělají.

1. Nevyjednáváte

Největší a zároveň nejčastější chybou, kterou při žádání o zvýšení platu můžete udělat, je neschopnost vyjednávat. Výzkumy ukazují, že zejména ženy raději přijmou první nabídku, kterou dostanou, protože neumějí vyjednávat, nebo je jim tato potenciálně konfliktní situace nepříjemná. Jenže pokud se spokojíte s nižším platem než je vaše reálná cena na trhu práce, musíte se připravit na menší zvýšení platu i v budoucnu, protože platový nárůst většinou tvoří určité procento z platu. Navíc se vaše nedocenění dříve nebo později odrazí i na spokojenosti se zaměstnáním.

2. Odkryjete karty

Častou chybou, které se dopouští mnoho lidí, je situace, kdy sdělíte svému šéfovi, jakou částku jste schopni ve skutečnosti akceptovat. Někdy je těžké vyhnout se konkrétnímu číslu, zejména pokud se vás váš šéf explicitně zeptá na vaše nároky nebo platovou historii. Místo odpovědi se raději zeptejte, jaká je jeho nabídka a jakou si myslí, že máte pro firmu cenu. Budete tak mít mnohem větší prostor k manévrování.

3. Řídíte se svou potřebou nikoli cenou

Je sice pochopitelné, že musíte zaplatit hypotéku, povinné ručení a vánoční dárky, ale to je pro vaši žádost o zvýšení platu naprosto irelevantní. Jediné, čím se musíte řídit, je vaše skutečná hodnota na trhu práce a to, jak jste cenní pro svého zaměstnavatele. Pokud chcete o svém platu vyjednávat, připravte si silné argumenty ohledně své ceny pro firmu. Za žádných okolností však nevykládejte svému šéfovi, že potřebujete zvýšit plat, protože vám zvedli nájem.

4. Slabé argumenty

Neexistuje nic horšího než zaměstnanec, který nezná svou hodnotu. Zjistěte si, jaká si situace na trhu práce, kolik je průměrný plat na vaší pozici a pak se pusťte do shromažďování materiálů mapujících vaše přínosy a úspěchy ve firmě.

5. Žádáte moc brzy

Problémem, se kterým se potýkají zejména velmi mladí lidé, je příliš brzká žádost o zvýšení platu. Pokud jste pro firmu ještě neodvedli žádnou pořádnou práci a nemáte svou žádost čím podpořit, nemůžete se divit, že vás šéf odmítne. Stejně tak si neuděláte moc dobré jméno, pokud se hned po druhé větě přijímacího pohovoru, začnete vyptávat na výši platu. Významně tak snižujete své šance na přijetí. Při pohovorech nastává ideální příležitost k vyjednávání o výši platu poté, co vám skutečně nabídnou zaměstnání. Víte, že vás chtějí a je proto čas pobavit se o platu, bonusech, pojištění a dalších důležitých věcech.

6. Nechcete ustoupit

Pokud s nabídkou zaměstnavatele nejste úplně spokojeni, nepožadujte kompletní změnu. Místo toho se zaměřte na jeden, maximálně dva aspekty, a u těch se snažte dojednat změnu. Pokud například nejste spokojeni s výší platu, zaměřte se pouze na něj a spokojte se s tím, že bonusy zkrátka nebudou zcela podle vašich představ. Vybojovat simultánně dvě bitvy je téměř nemožné a váš šéf tak nebude mít pocit, že jste nedokázali ustoupit.

7. Zapojujete osobní rovinu

Ať už se při vyjednávání děje cokoli, za každých okolností buďte profesionální a zachovávejte si dekorum. Nabídku vašeho zaměstnavatele berte jen jako jednu z možných variant nikoli jako osobní útok. Pokud dáte najevo své negativní pocity, sklouznete k výčitkám nebo dokonce k vyhrožování, pálíte si za sebou mosty a stejně ničeho nedosáhnete.

8. Nemáte to písemně

Spoléháte na to, že co si mezi sebou dva dospělí lidé domluví, to platí? Potom byste si měli svou naivitu nechat patentovat. Dokud konečnou úmluvu nemáte v písemné formě, nedosáhli jste vůbec ničeho. Jestliže se váš šéf vymlouvá a z písemného potvrzení kličkuje, měla by vám za čelní kostí začít varovně blikat červená kontrolka.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Peníze v práci