Menu
Úvod  › 

8 chyb, kterými ohrožujete zdraví a život svých dětí

Necháváte je spát ve své posteli, usínají s lahví mléka v ruce, jíte ze stejné lžíce. Zdraví a život dětí ohrožují často nenápadné chyby jejich rodičů.

1. Sdílí s vámi postel.

Je jasné, že dítěti se ve vaší posteli líbí. Lépe se mu v ní usíná, cítí se bezpečně a spokojeně. Na druhou stranu si tím, že jej naučíte spát s vámi, pletete bič nejen na sebe, ale ohrožujete tím i jeho zdraví. Podle údajů National Infant Sleep Position Studu spí spolu se svými rodiči na jedné posteli třináct procent dětí. Jenže podle studie provedené v roce 2003 na St. Louis University je u dětí, které spí společně se svými rodiči, čtyřicetkrát větší riziko zadušení. Riziko zvyšuje možnost zamotání se do pokrývek, zalehnutí rodiči, nebo zapadnutí hlavičky mezi matraci a pelest postele. Dopřejte dítěti samostatnou postýlku, která může být v případě potřeby umístěna vedle vaší dospělé postele. Pro nejmenší děti je potom nejbezpečnější spaní ve spacím pytli s otvory pro hlavu a ruce.

2. Necháte dítě usínat s lahví.

Pokud dítě dáváte do postele s láhví mléka nebo dokonce džusu v ruce, zaděláváte mu účinně na zubní kaz. Když dítě srká mléko či džus celý den a před usnutím mu ho nabídnete taktéž, poskytujete živnou půdu bakteriím, které v jeho ústech způsobují zubní kaz. Přes den mají sladké tekutiny méně zničující účinek, protože kyselinu neutralizují sliny. V noci je ale jejich produkce mnohem menší, takže kyselina rozleptávající zubní sklovinu může působit mnohem déle.

3. Kupujete hračky a dětský nábytek v second-handu.

Je známou věcí, že dítě není levná záležitost, ale pokud se snažíte ušetřit na hračkách a nábytku, a proto je kupujete z druhé ruky, hazardujete se zdravím svého potomka. Starší nábytek, stejně jako hračky, u nichž neznáte výrobce a tedy ani materiál, ze kterého jsou vyrobeny, mohou vážně poškodit zdraví vašeho dítěte.

4. Necháváte své dítě dívat se na televizi.

Potřebujete zabavit dítě, tak jej posadíte před televizi, kde dávají dětské pořady, nebo mu pustíte dětské DVD. Samozřejmě se sami pro sebe omlouváte, že jde v podstatě o vzdělávací pořady, které vaše dítě rozvíjejí. Jenže studie z University of Washington ukázala, že děti, které pravidelně sledují televizi mají o osm procent menší slovní zásobu než děti, které dívají jen příležitostně.

5. Vozíte dítě v nákupním vozíku.

Nákupní vozík vypadá úplně neškodně, ale věděli jste, že každý rok skončí dvacet tisíc dětí na pohotovosti právě kvůli pádu z nákupního vozíku? Problém je v tom, že centrum gravitace dítěte je na hrudníku a když ho něco zaujme v regálu a natáhne se pro to, velmi snadno se převáží a přepadne přes okraj.

6. Dělíte se s ním o nádobí.

Zkoušíte teplotu dětského jídla stejnou lžící, kterou potom dítě krmíte? Olizujete jeho dudlík? Právě jste do jeho úst přenesli bakterie způsobující zubní kaz a možná i další bacily.

7. Odkládáte nebo zcela odmítáte očkování.

Někteří rodiče odkládají nebo zcela odmítají očkování kvůli strachu, že způsobuje autismus případně jiné zdravotní komplikace. Jenže tím ohrožujete nejen zdraví ale i život svého dítěte. Tím, že odkládáte očkování, otevíráte cestu vážným chorobám, které na dítě útočí v době, kdy je nejzranitelnější. Souvislost očkování s rozvojem autismu ani jinými chorobami nikdy nebyla prokázána.

8. Necháváte dítě samotné v autě.

Váš potomek usnul v autosedačce a vy musíte jen na cestě domů skočit pro rohlíky. Necháte ho tedy v autě samotné, protože přece jde jen o minutku. Jenže tato situace je mnohem nebezpečnější, než si vůbec myslíte. Osmnáct procent dětí, které každý rok zemřou v autě, nechali rodiče samotné s tím, že se vrátí za chvilku zpátky. Lidé mají totiž tendenci podceňovat rychlost, s jakou se vnitřek auta vyhřeje. Ve středně teplém dni vyskočí teplota uvnitř auta za deset minut o devatenáct stupňů. Během dvaceti minut se vaše auto změní ve výkonnou troubu. Navíc se dětské tělíčko přehřeje třikrát až pětkrát rychleji než tělo dospělého.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Děti a peníze: Základní pravidla výchovy
7 chyb, které dělají rodiče při výchově
8 způsobů, kterými vám dítě dává najevo lásku