Menu
Úvod  ›   › 

8 největších chyb při běhání

Nekvalitní boty, moc dlouhé kroky, špatné držení horní poloviny těla. Sestavili jsme pro vás seznam osmi největších chyb, které začátečníci dělají při běhání.

1. Špatné boty

Tím, že si na běh obujete staré boty, koupíte si nekvalitní nebo špatný typ bot, riskujete zbytečná zranění. Před tím, než začnete běhat, investujte do kvalitních bot ze speciálního obchodu. Boty byste měli vyměnit po každých pět seti kilometrech, protože poté ztrácí své tlumící schopnosti, což vede ke zraněním. Pokud to s běháním myslíte skutečně vážně, vyplatí se vám koupit si dva páry bot, které budete střídat. Boty vám totiž vydrží mnohem déle, pokud jim dáte šanci, aby mezi jednotlivými tréninky vyschly a podstoupily jakousi "dekompresi."

2. Příliš ostrý start

Spousta lidí, kteří s běháním začínají, dělá klasickou chybu v tom, že přecení své síly. Poté jsou vyčerpaní, bolí je svaly a jejich motivace pro další trénink se rychle rozplývá. Běží totiž zpočátku příliš rychle na příliš velké vzdálenosti. Začátečníci totiž mají tendenci řídit se heslem: "Čím více, tím lépe." Důsledkem je také zvýšená četnost zranění. Odhadněte dobře své síly, začněte raději pozvolna a teprve postupně přidávejte zátěž. Pokud s běháním teprve začínáte, nebo se k němu vracíte po dlouhé přestávce, klidně začněte s rychlou chůzí a teprve poté ji střídejte s během. Věnujte pozornost svému tělu, zejména pokud cítíte někde bolest nebo tah. Pokud se navíc bolest s pokračujícím během zhoršuje, jde o varovné znamení, kterým se vám tělo snaží naznačit, že byste měli s během přestat. Každý týden si naordinujte minimálně jeden den, kdy si od běhu odpočinete.

3. Příliš dlouhé kroky

Příliš dlouhé kroky jsou jednou z nejčastějších příčin zranění při běhu. I když někteří běžci předpokládají, že dlouhé kroky zlepší jejich rychlost a styl běhu, není to pravda. Příliš dlouhými kroky jen plýtváte energií a zvyšujete riziko, že si přivodíte zranění.

4. Nedostatečná kontrola z kopce

Při sbíhání kopců mají lidé tendenci předklánět se příliš dopředu, dělat dlouhé kroky a vůbec ztrácí nad během kontrolu. Nejlepším způsobem, jak sbíhat kopce, je pouze lehký předklon a krátké rychlé kroky. V žádném případě se nezaklánějte, zkuste udržet ramena lehce před vámi a boky pod tělem.

5. Špatné postavení horní poloviny těla

Někteří běžci mají tendenci se při běhu hrbit, což jim znemožňuje správně dýchat. Častou chybou začátečníků je držení rukou před hrudníkem, zejména v situacích, kdy jsou unaveni. Jenže tím jen zvyšují napětí v ramenou a krku. Snažte se při běhu udržet ruce v úrovni pasu, paže by měly svírat v lokti úhel devadesát stupňů. Soustřeďte se na rovný postoj se vztyčenou hlavou, rovnými zády a širokými rameny.

6. Nedostatečný pitný režim

Zejména začátečníci podceňují příjem tekutin v průběhu běhání a nezásobují své tělo dostatkem tekutin. Výsledkem je dehydratace, která ovlivňuje váš výkon a zdraví. Je nutné, abyste si hlídali příjem tekutin před, v průběhu a po běhu. Hodinu před tím, než jdete běhat byste měli vypít minimálně půl litru vody nebo nápoje bez kofeinu. Každých dvacet minut běhu byste měli vypít dvě deci. Pokud běžíte devadesát minut a déle, část tekutin by měly tvořit sportovní drinky, abyste nahradili ztrátu sodíku a ostatních minerálů. Po běhu byste měli vypít další půl litr vody, abyste nahradili její ztrátu při běhu. Pokud má vaše moč i poté tmavě žlutou barvu, je potřeba zvýšit přísun tekutin.

7. Špatné oblečení

Častou chybou běžců je příliš mnoho nebo příliš málo oblečení. Kromě nepohodlí při běhu tak riskují přehřátí nebo naopak podchlazení. Investujte do oblečení z materiálů, které jsou speciálně navrženy pro běžce, sají pot a odvádějí ho od pokožky směrem pryč. Důležité je, aby vaše tělo udrželo oblečení v suchu. Z toho důvodu není například vhodné nosit na běhání bavlněné oblečení, protože bavlna zůstává mokrá a zvyšuje tak riziko prochladnutí.

8. Přetrénování

Příliš velká zátěž nebo vzdálenost a nedostatek odpočinku představuje další častou chybou. Lidé často předpokládají, že pokud budou běhat každý den, budou rychlejší a v lepší kondici. Jenže přetrénování vede spíše ke zraněním a vyčerpání běžce. Zvyšujte zátěž postupně, týdenní nárůst by neměl překročit deset procent. Zařaďte do svého tréninkového plánu odpočinkové týdny, kdy objem běhu klesne na polovinu. Takový odpočinek byste si měli dopřát každý čtvrtý týden.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Co se vám může stát při sportu
Posilování versus kardio: Co si vybrat?
Test: Kolik toho víte o sportu a fitness?