Menu
Úvod  ›   ›   › 

8 tipů, jak vydělat peníze na bytu

Plánujete koupit byt kvůli investici a zbohatnout na vybírání nájemného? Potom se vám bude hodit následujících osm tipů, na co si dát pozor a co dělat, abyste byli úspěšní.

Není to žádná převratná novinka. Možná i vy patříte k těm, kteří se rozhodli využít mimořádně výhodných podmínek, a investovat své finanční rezervy do bytu, který hodláte pronajímat. Možná věříte, že jeho nájmem pokryjete nejen aktuální náklady, ale výrazně si vylepšíte i svůj rodinný rozpočet. Koupě nemovitosti je vynikající investicí, ale zcela jistě se vám budou hodit následující, prověřené tipy:

1. Nekupujte příliš starý objekt.

Snažte se najít byt, který není příliš starý. Jednak tím eliminujete další výdaje, které budete muset investovat do jeho oprav a případné rekonstrukce, a jednak si uvědomte, že do starého bytu s umakartovým jádrem budete jen těžko shánět nájemníky. A jejich úroveň (tedy i solvence, zodpovědnost k vybavení bytu a podobně) bude velmi pravděpodobně podobná jako úroveň onoho bytu. Pohlížejte na byt především jako na investici a kupujte ho rovnou s ohledem na potenciální nájemníky.

2. Zajímejte se o statistiky.

Možná se řídíte heslem, že pokud na to máte, neexistuje důvod, proč nekoupit velký byt. Jenže velké byty nejdou v případě pronájmů příliš na odbyt a stejně jsou na tom i velké rodinné domy. Podívejte se na statistiky, které byty se ve vaší lokalitě pronajímají nejčastěji (velmi pravděpodobně to bude dvoupokojový byt, které jsou dlouhodobě nejpopulárnější), a podle toho investujte své peníze.

3. Nelimitujte se lokalitou.

Je známé, že většina lidí se snaží koupit další nemovitost v okolí lokality, kde právě aktuálně bydlí. Jenže tak zbytečně sami sebe při výběru bytu limitujete. Uvědomte si, že nemovitost kupujete na zbytek svého života a řiďte se objektivními fakty nikoli svými aktuálními sympatiemi.

4. Vžijte se do nájemníků.

Než koupíte byt, vžijte se do role nájemníků a zkuste se zamyslet nad tím, co by vás zajímalo, kdybyste si ten onen byt chtěli pronajmout. Leží v dosahu mhd, jsou v docházkové vzdálenosti obchody, případně škola, nebo školka? To všechno jsou věci, o které se lidé při hledání pronájmu zajímají.

5. Vyhýbejte se problematickým lokalitám.

Problematické a zchátralé lokality přitahují nájemníky stejných "kvalit." Kvalitní byt v atraktivní lokalitě samozřejmě stojí víc peněz, ale pravděpodobnost budoucích problémů je menší.

6. Vyptávejte se.

Samozřejmě, že majitel nemovitosti nebo realitní agent vám nesdělí, že v domě praskají zdi, žijí tu nepřizpůsobiví, problematičtí sousedi, nebo mají v zimě problém s teplou vodou. Udělejte si čas a zkuste zapříst rozhovor s dalšími obyvateli bytu. Nebojte se zazvonit, zdvořile vysvětlit, že uvažujete o koupi bytu, a vyptat se na možné komplikace, které by způsobily, že vám všichni nájemníci budou po pár týdnech utíkat.

7. Buďte trpěliví.

Je samozřejmě možné, že objevíte svůj ideální byt během pár dnů, ale pravděpodobnější je, že budete hledat měsíce. Neukvapte se, udělejte si přehled a teprve potom se rozhodněte. Tak velká investice si to rozhodně zaslouží.

8. Dejte o sobě vědět.

Ani ten nejdokonalejší byt na světě vám nevydělá ani korunu, pokud se o něm potenciální nájemníci nedozví. Vyberte si kvalitní realitní web, na které svůj byt nabídnete a zvyšte tak pravděpodobnost, že seženete nájemníky. Tip redakce: Pronájem bytu v Brně, pronájem bytu v Praze a samozřejmě i dalších lokalitách můžete inzerovat na webu http://www.eurobydleni.cz/byty/brno/prodej/, který je v oblasti realit vyhlášený.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Peníze