Menu
Úvod  › 

8 věcí, které musí nevlastní rodiče vědět

Dostali jste se do poněkud nevděčné role nevlastního rodiče? Pokud v ní chcete obstát, musíte vědět, co dělat a čemu se v každém případě vyhnout.

1. Nebuďte příliš dominantní.

Odborníci varují před častou chybou, které se mnoho nevlastních rodičů dopouští. A totiž, že se snaží zasahovat do života svých nevlastních dětí zasahovat příliš dominantním způsobem. Pouto mezi nimi a sebou nevytvoříte silou, autorita a důvěra se musí budovat postupem času. Nebuďte příliš netrpěliví a nenaléhejte. Nechte věcem volný průběh.

2. Nalaďte se na stejnou rodičovskou strunu.

Mluvte se svým novým partnerem o vzájemných rodičovských očekáváních, metodách a představách, které máte o výchově dětí. Nezapomeňte, že se musíte sladit i v takových, zdánlivě detailních, oblastech, jako jsou například domácí práce, povinnosti, kapesné, ukládání do postele, nebo domácí úkoly. Je naprosto přirozené, že se v některých z nich budete rozcházet a budete o nich muset diskutovat.

3. Nechte dítě občas s oběma rodiči.

Vaše nevlastní děti by měly mít čas od času možnost strávit nějaký čas s oběma svými biologickými rodiči. I když to pro vás může být těžké a psychicky náročné, v žádném případě nesmíte stát mezi nimi a jejich rodiči.

4. Nemějte příliš vysoká očekávání.

Stále mějte na paměti, že vaše nevlastní děti výrůstaly v jiných podmínkách, s jinými výchovnými metodami a hodnotovém měřítku, než jste sami zvyklí. Nesnažte se je předělat k obrazu svému a neklaďte na ně příliš vysoká očekávání. Zkrátka je respektujte takové, jací jsou.

5. Nepřekračujte své pravomoce.

Konečné a hlavní slovo bude mít v jejich výchově vždy jejich biologický rodič. Smiřte se s tím a respektujte to.

6. "Nejsi můj pravý otec/matka."

Počítejte s tím, že minimálně jednou toto vyjádření z úst svých nevlastních dětí uslyšíte, a buďte na to připraveni. Promluvte si s dítětem o tom, co pro něj v jeho životě znamenáte, proč tento argument použilo a místo toho, abyste si to brali osobně, se mu snažte porozumět.

7. Vytvářejte společné vzpomínky.

Váš vztah stojí především na společných zážitcích, které se postupem času mění ve vzpomínky. Podnikejte spolu různé výlety, aktivity, zkuste se zúčastnit koníčků dítěte, zkrátka si vytvořit vzpomínky, které budou pouze vaše.

8. Neberte si to osobně.

Ve vašem vztahu naprosto jistě nastanou okamžiky, kdy vám vaše nevlastní děti vmetou do tváře prohlášení, které se vás velmi dotkne. Uvědomte si, že stejně jako je vaše situace náročná pro vás, ještě mnohem víc je obtížná pro děti. Ony přišly o domov a částečně i o jednoho z rodičů, musí se naučit žít, spolupracovat a tolerovat člověka, který je pro ně cizí a s nímž nemají žádný vztah. Myslete na to a snažte se nebrat si krizové situace osobně.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články