Menu
Úvod  › 

8 věcí, které noví zaměstnanci nikdy nesmí udělat

Stěžujete si na nového šéfa, stěžujete si na starého šéfa, dopřáváte si dlouhé obědy, nebo vyprávíte neslušné vtipy? Následujících osm věcí vám nikdo v novém zaměstnání neodpustí.

1. Žebrání o dovolenou v prvních týdnech

Pokud budete u svého nového zaměstnavatele hned v prvních týdnech poté, co nastoupíte do práce, škemrat o dovolenou, jediné, čeho se dočkáte, bude zdvižené obočí. Předpokládá se, že si svůj volný čas dokážete zorganizovat tak, aby vám nezasahoval do pracovního života. Rozhodně alespoň v prvních dnech, které strávíte v nové práci, doporučující odborníci, které oslovilo U.S. News.

2. Stížnosti na nového šéfa

Zcela upřímně byste si na svého šéfa v zaměstnání neměli stěžovat nikdy, protože nemůžete vyloučit, že se mu to donese. Nicméně zcela neakceptovatelné a zoufale nestrategické jsou stížnosti na šéfa v nové práci. Když si pustíte ústa na špacír před zbrusu novými kolegy, dopouštíte se nepřiměřeného hazardu, protože jste zatím nestihli poznat sociální vazby na pracovišti a tudíž nemůžete vědět, kdo patří mezi jeho oblíbence, kamarády a případné donašeče.

3. Stížnosti na starého šéfa

Možná máte pocit, že už nemáte co ztratit, když už tam nepracujete, a můžete se konečně svému bývalému šéfovi patřičně pomstít. Jenže zatímco na něj budete před svým novým šéfem házet špínu, bude si představovat, jak asi budete mluvit o něm, až vás jednou vyhodí.

4. Dlouhé obědy

Dopřávat si dlouhé obědy před tím, než jste se seznámili s firemní kulturou, je značný risk. V některých zaměstnáních s flexibilní pracovní dobou jsou delčí obědy respektovány, zatímco v jiných se dlouhá obědová pauza považuje za velmi neprofesionální. Dejte si dostatečně dlouhý čas na to, abyste zjistili, jak je to ve vašem novém zaměstnání.

5. Nepřiměřené náklady

Nic nesrazí vaši reputaci do větší hloubky, než váš požadavek na ubytování v pětihvězdičkovém hotelu v průběhu služební cesty, nebo pokus o proplácení taxíků z nočních tahů. Můžete mít sebetolerantnějšího zaměstnavatele, jakmile získá dojem, že se jeho firmu snažíte co nejvíc využít, vaše pracovní image dostane značné trhliny.

6. Košilaté vtipy

Pokud chcete svou profesní pověst hodně poškodit, vykládejte v novém zaměstnání co nejvíc neslušných vtipů. Dvojsmyslné poznámky, sprosté vtipy a podobné verbální projevy si vaši noví kolegové zapamatují rozhodně spolehlivěji než vaše odborné znalosti a schopnosti.

7. Sociální sítě

Jestliže si v zaměstnání zapínáte Facebook nebo jiné sociální sítě, raději si začněte hledat další nové zaměstnání. Uvědomte si, že v nové práci byste se měli snažit působit co nejprofesionálnějším a nejvýkonnějším dojmem - a to se s "likováním" statusů vašich přátel příliš neshoduje.

8. Házení se marod

Prvních pár týdnů v novém zaměstnání se pokuste překonat všechny zdravotní neduhy a nesnáze, s nimiž se aktuálně potýkáte. Jestliže se ihned po nástupu hodíte marod, abyste si mohli doma vychutnat lehkou rýmičku, jen těžko se budete pověsti flákače a hypochondra zbavovat.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)

Související články