Menu
Úvod  › 

8 způsobů, jak naučit dítě mluvit

Už se nemůžete dočkat, až uslyšíte z úst svého dítěte první slova? Tady je deset způsobů, jak pomoci dítěti naučit se mluvit.

Mezi čtvrtým a šestým měsícem věku začíná dítě zdvojovat slabiky, jako "baba" nebo "mama" a začíná používat hlasu k vyjádření spokojenosti nebo nespokojenosti. Právě toto období je předchůdcem prvních slov a dítě se jimi připravuje na mluvení. Mezi deseti a dvanácti měsíci mluví dítě vlastním jazykem a vytváří si vlastní slova. Skutečná slova se pak objevují mezi desátým a osmnáctým měsíce. První skutečné slovo dítě obvykle vyřkne kolem svých prvních narozenin.

I když rozhodně nemá cenu nutit dítě předčasně do mluvení, nebo čehokoli jiného, můžete jeho touhu mluvit a tvořit slova přirozeně podpořit. Tady je deset způsobů, jak to můžete udělat.

Napodobte rozhovor

Povzbuzujte ho, aby s vámi "konverzovalo." Odpovídejte na zvuky, které vydává, a poté se odmlčte, aby vám mohlo "odpovědět." Dítě si tak ve velmi raném věku zvnitřní rytmus přirozené konverzace, kdy jeden člověk mluví a druhý poslouchá a pak se jejich role prohodí.

Pojmenovávejte

Komentujte ty činnosti, které právě děláte. Pokud dítě přebalujete, připravujete mu jídlo, nebo cokoli dalšího, vyprávějte mu, jak se jmenují předměty, které berete do rukou a co s nimi děláte. Budujete mu tak slovní zásobu.

Odpovídejte na jeho pláč

V prvních měsících používá dítě svůj pláč jako komunikačního prostředku, protože nemá jiný způsob, jak vám sdělit svou nespokojenost, hlad, strach a další negativní pocity. Pokud budete na jeho pláč reagovat a mluvit na něj, brzy se naučí, že když vám něco sděluje, vy posloucháte.

Příčina a následek

Naučte ho znát příčinu a následek. Pokud něco udělá (bouchne kostkou o podložku, upadne, kutálí míček...), pojmenujte, co se stalo a jaký to mělo následek. Pojmenování těchto drobností, které jsou pro vás zcela automatické, učíte své dítě znát příčinu a následek a rozšiřovat tak jeho slovník.

Zpívejte

Nemusíte mít školený hlas a v podstatě nemusíte mít ani hudební sluch a přesto mu váš zpěv velmi pomůže v budování slovníku a schopnosti mluvit. Tím, že si "naposlouchá" slova ve spojení s melodií, snáze si je zapamatuje a svým zpěvem tak pokládáte základy budoucí řeči.

Čtěte mu

Dětem můžete ukazovat knihy a číst jim jednoduché texty mnohem dřív, než si myslíte. Kupte několik dětských leporel, z nichž mu budete číst básničky, ukazovat mu obrázky a dítě si na ně bude moci sáhnout bez toho, aby knihu zničilo. Kromě toho, že mu tak opět rozšiřujete pasivní (a později i aktivní) slovní zásobu, cvičíte ho i v koncentraci a schopnosti udržet delší dobu pozornost.

Opakujte

I když si možná připadáte hloupě, každou větu, kterou dítěti něco sdělujete, nebo ukazujte, několikrát zopakujte. Podporujete tak proces, kdy se v dětském mozku spojí pojmenování předmětu nebo činnosti s konkrétní věcí.

Povzbuzujte

Jakmile začne žvatlat, broukat si, zdvojovat slabiky, či se pokoušet o první slova, chvalte ho a povzbuzujte, aby mělo motivaci ve svých pokusech pokračovat. I když jeho prvním slovům porozumíte zpočátku jen vy, v jeho vývoji jde o obrovský skok, který ho stál velké úsilí.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)
Přečtěte si také:
Jak zvládnout dětský vztek
10 věcí, které vám nikdo o dětech neřekne
Jak zabavit nemocné dítě
Znakování: Naučte se řeč svého dítěte
Komunikace s miminkem: Jak se dorozumět