8 způsobů, jak přestat kouřit
Už jste stokrát típli "poslední" cigaretu a zase jste do toho spadli zpátky? S následujícími tipy skončíte s cigaretami už jednou provždy.
Pokud jste se někdy pokoušeli přestat kouřit a konečně definitivně zahodit cigarety, víte sami, že jde o velmi nelehký úkol. Lidé, kteří přestávají kouřit, trpí závratěmi, cítí se frustrovaní, nemohou spát, trpí poruchami koncentrace, jsou podráždění, agresivní a přecitlivěle reagují i na nepatrné podněty. I když jsou tyto vedlejší účinky nepříjemné, lze je s dobrým plánováním a snahou zvládnout a minimalizovat. Tady jsou tipy, které vám v tom pomohou:
Vypořádejte se s tělesnou závislostí: Během prvních čtyřiadvaceti až osmačtyřiceti hodin poté, co vykouříte poslední cigaretu, se objeví první známky nikotinové závislosti. V tomto stádiu je, podle odborníků, potřeba nasadit náhražkovou terapii, jako jsou například nikotinové náplasti, žvýkačky, nosní spreje, či inhalátory, které vám tyto pocity pomohou překonat. Pokud jste byli náruživými kuřáky, lékař vám může předepsat i léky na předpis.
Buďte připraveni na druhou vlnu: Po prvních několika týdnech začne tělesná závislost slábnout, přejdou i vaše chutě, ale nastoupí rituály spojené s kouřením. Teď budete muset měnit chování, které má mentální spojitost s kouřením. Budete si muset vytvořit nové návyky a chování, například snídat na jiném místě, dát si procházku místo kouřové pauzy, či najít si zábavu pro prsty, zatímco vaši kamarádi večer na pivu připalují jednu od druhé.
Vyhoďte cigarety a popelníky: Pokud si je necháváte schované pro případ "kdyby něco", signalizujete vlastně tak sami sobě, že nejste připraveni přestat. Je mnohem snazší podlehnout pokušení a zapálit si z náhlého impulsu, pokud máte po ruce balíček cigaret. Jestliže se budete muset zvednout a dojít si ho koupit do obchodu, je mnohem větší pravděpodobnost, že nutkání odoláte.
Vyhýbejte se problematickým situacím: Pokud budete trávit hodně času na místech, kde se kouří, budete mít samozřejmě větší tendenci si zapálit také. V pozdějších stádiích budete schopni sedět u stolu s kuřáky a nekouřit, ale zpočátku se takovým situacím vyhýbejte.
Rozptylte se: Jakmile dostanete chuť na cigaretu, snažte se rozptýlit a najít si jiný podnět. Zatelefonujte někomu, zacvičte si, jděte se proběhnout, nebo třeba žvýkejte lístky petržele. Cokoli je lepší než sedět a přemýšlet o tom, že byste si dali cigaretu. Většina chutí na cigaretu netrvá déle než deset až patnáct minut a za několik měsíců by měly zcela zmizet. Postupem času bude jejich frekvence i intenzita stále slábnout.
Nevymlouvejte se: Když jste ve stresu, nebo máte za sebou těžký den, budete v pokušení říct si, že si dáte jen jednu, nebo že začnete s odvykáním hned zítra. Nevymlouvejte se a skončete okamžitě, hned a definitivně. Neexistuje jediný rozumný důvod, proč byste to měli odkládat.
Připomeňte si, proč to děláte: Sepište si pět hlavních důvodů, proč chcete přestat kouřit (například vaše zdraví, finance, partnerka, děti a podobně). Seznam si dejte na viditelné místo, například na svůj pracovní stůl, na ledničku, nebo do auta, abyste ho měla stále na očích.
Odpusťte si ojedinělý výpadek: Čas od času můžete zhřešit a uklouznout, nepoužijte ho jako výmluvu, proč začít zase kouřit.
Jak ničí zdraví pasivní kouření?
Kouření v zaměstnání: Kuřáci versus nekuřáci
Jak jíst, když přestáváte kouřit