Menu
Úvod  › 

8 způsobů, jak si zlepšit držení těla

Špatné držení těla vám opticky přidává kilogramy, bolí vás z něj záda, hlavy i ramena a rozhodně není sexy. Naučte se, jak získat správný postoj a vypadat vyšší a štíhlejší.

O tom, že hrbení se není sexy zřejmě pochybuje jen málokdo. Ale napadlo vás někdy, že nehezký postoj, při kterém jsou vaše ramena a horní část zad vychýlené dopředu, vám také opticky přidává kila navíc, zkracuje vám postavu a může vést i k bolestem zad, ramen a krku? Kromě toho dlouhotrvající špatné držení tělo vede k bolestem hlavy, napětí v ramenou a záche, pálení žáhy a pocitu únavy, protože při špatném postoji nemůžete ani správně dýchat. Přitom zlepšení držení těla není nijak složité:

1. krok: Zkontrolujte se v zrcadle

Většina z nás se tak často hrbí nad pracovním stolem, nebo počítačem, že už v postatě ani nevíme, jak má vypadat správné držení těla. Stoupněte si proto před velké zrcadlo. Vaše dlaně by měly směřovat ke stehnům a palce dopředu. Pokud dlaně nebo palce mají tendenci vytáčet se do stran, nebo přímo dozadu, je to zcela jasný signál toho, že se hrbíte. Dívejte se na sebe do zrcadla a uvědomte si, jak velký rozdíl je mezi vaším vzhledem i pocitem, pokud se hrbíte a když spojíte rovně.

2. krok: Seďte správně

Sedět byste měli tak, aby celá vaše záda byla opřená o opěradlo židle. Pokud se dopouštíte stejné chyby jako většina lidí a sedíte jen na krajíčku židle, přesouvá se tlak na vaši kostrč, což je příčinou vleklých bolestí páteře. V ideální případě by váš trup, hýždě a kolena měla tvořit trojúhelních. Při dlouhé jízdě autem si potom nepomeňte přibalit i malý polštářek, kterým si podepřete bedra.

3. krok: Pracujte ve správné pozici

Každý člověk má u počítače tendenci naklánět se dopředu, což vyvíjí na jeho záda nezdravý tlak. Při práci na počítači byste měli sedět v zadní části židle, berední páteř si podepřít polštářem a pokud možno mít i lehce podepřená chodidla. Monitor byste měli mít před sebou na délku paže a jeho vrchní část by měla být ve výšce vašich očí, abyste se nemuseli při čtení dívat nahoru.

4. krok: Protahujte se

Neohebnost může vést ke svalové nerovnováze a špatnému postoji. Zařaďte proto do svého týdenního pohybového programu pravidelné protahování. Soustředit byste se měli zejména na krk a ramena, která se ocitají nejčastěji v neúměrném napětí. Vyzkoušejte například jednoduché cvičení na jejich protažení: Když sedíte nebo stojíte, tlačte hlavu dozadu tak, aby se ocitla přesně nad vaší páteří (jakoby šlo o prodloužení vaší krční páteře). Ramena tlačte dozadu a dolů. Zároveň odtlačujte dlaně od těla stejně, jako kdybyste stáli ve dveřích a chtěli jste se vší silou zapřít o jejich zárubně. Vydržte v této pozici nejméně šest sekund, na několik sekund povolte a potom znovu opakujte.

5. krok: Protáhněte se, když si stoupnete

Když trávíte v jedné pozici příliš dlouhou dobu - ať už je to ve vaší kancelářské židli, sedadle auta, nebo v letadle - vaše svaly budou unavené. Postavte se proto s nohama mírně od sebe, spojte ruce za zády a snažte se je vytáhnout co nejvýše. V této pozici vydržte několik sekund a pak znovu opakujte.

6. krok: Posilujte střed těla

Jako takzvaný střed těla se označuje oblast pod hrudním košem do přibližně poloviny stehen, takže se rozhodně nejedná jen o podbřišek, jak se celá řada lidí domnívá. Jedná se o skupinu svalů, které nám pomáhají vzpřímeně sedět a stát. Pro posilování svalů středu těla jsou vynikajícím cvičením jóga a pilates, protože pozice se v nich střídají pomalu, kontrolovaně a jsou zaměřené na dlouhou výdrž.

7. krok: Hlídejte si polohu ve spánku

I když si to možná neuvědomujete, i špatná poloha ve spánku může mít vliv na to, že se budíte rozlámaní a bolaví. Pokud spíte na boku, měli byste používat polštář dostatečně vysoký na to, aby poskytl oporu vaší krční páteři. Stejně tak vám proti bolestem zad pomůže, pokud se naučíte spát s dalším polštářem mezi koleny. Při spaní na zádech byste si zase měli polštářem podkládat kolena, která se tak ocitnou v přirozenějším úhlu vůči páteři. Z hlediska správného držení těla je potom zcela nevhodné spaní na břiše, při kterém si deformujete krční páteř.

8. krok: Naučte se zvedat věci

Pokud se nenaučíte držet správný postoj, nošení dětí, zavazadel, nebo nákupních tašek může vaše záda poškodit. Nejnebezpečnější je z tohoto hlediska situace, kdy se ohnete pro těžký předmět dolů a pak jej zvedáte tahem nahoru, protože v takovém okamžiku nemá vaše páteř vůbec žádnou oporu. Pokud máte zvednout něco těžkého, postavte se rovnou před onu věc a nikoli stranou. Rozkročte nohy o trochu víc než na šířku ramen, pokrčte se v kolenou a zvetejte se za pomoci hýžďových svalů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Ideální tělo s minimálním úsilím
Jak získat zpátky postavu po porodu
Cvičení pro lepší držení těla
Získejte skvělou postavu v práci