Menu
Úvod  › 

9 způsobů, jak upevnit vztah se svým dítětem

Je jasné, že se máte navzájem rádi, ale to neznamená, že by váš vztah nemohlo nic ohrozit, nebo že by nemohl být ještě lepší. Dodržování následujících devíti pravidel vám zaručí, že vaše dítě bude jednou na své dětství rádo vzpomínat.

1. Společně strávený čas.

Hned první pravidlo je pro řadu rodičů to nejhůře proveditelné. Je jasné, že každý v dnešní době zápasí s nedostatkem času, jenže podle psychologů je společně strávený čas tím největším darem a vkladem do života, který svém dítěti můžete dát. Ať už máte doma kojence, nebo věčně otráveného puberťáka, najděte si důsledně každý den několik desítek minut, které věnujete pouze jemu, kdy se mu budete plně věnovat a nebude se o vás muset s nikým a ničím dělit.

2. Vyřazení techniky.

Zkuste se zamyslet nad tím, kdy jste si naposledy sedli se svým dítětem v naprostém klidu a tichu, aniž by současně běžela televize, počítač, hrálo rádio, nebo zvonil telefon. A právě možnost kontaktu dítěte s rodičem v naprostém klidu je pro váš vztah velmi podstatná. Nezříkejte se jí a zařaďte ji do svého života co nejčastěji.

3. Pište si vzkazy.

Váš puberťák se klidně může tvářit jako nejdrsnější člověk na světě, ale můžete se vsadit, že ho zcela jistě potěší a zahřeje u srdce (ačkoli to samozřejmě nedá najevo), když například na boxu se svačinou najde lístek od vás, že mu přejete hodně štěstí při zkoušce, nebo jen tak hezký den, nebo jakýkoli jiný pozitivní vzkaz. Právě takové detaily utužují vzájemné vazby a dotváří vztah.

4. Možnost ptát se.

Je přirozené, že věčné dětské otázky jsou občas náročné a otravné, ale dejte si velký pozor, jak na ně budete reagovat. Když budete neustále podráždění, budete dítě odbývat, nebo se mu kvůli otázkám vysmívat, časem se naučí, že je lepší neptat se. A až se jednou ocitne ve vážné situaci, kterou bude muset vyřešit, vy už nebudete mít možnost pomoci mu a vyjádřit svůj názor. Dejte svým dětem možnost ptát se a vytvořte tak půdu pro to, aby se vám časem mohly i svěřovat.

5. Spojující smích.

Nic neutuží vaše vzájemné vazby tak silně jako okamžiky, kdy se společně s dítětem zasmějete. Pěstujte a rozvíjejte v dítěti smysl pro humor. Oceníte to v každém věku.

6. Nárokujte si čas pro rodinu.

Pokud máte dítě v pubertálním věku, bude vás uskutečnění tohoto bodu stát spoustu sil, energie a hlavně trpělivosti. Přesto, že se váš puberťák tváří, jako kdyby čas strávený spolu s rodiči byl tou největší potupou, jakou může absolvovat, nenechte se zviklat a trvejte na tom, že alespoň jednou za týden absolvujete nějakou akci společně jako rodina. I kdyby to mělo být jen jedno Člověče nezlob se.

7. Archivujte vzpomínky.

Foťte, natáčejte, zapisujte si vzpomínky i památné výroky svých ratolestí. Neděláte to jen kvůli tomu, abyste se měli nad čím rozněžňovat v důchodu, ale také pro své děti. Až jednou budete sedět společně nad fotoalbem, budou mít vaše děti v ruce další z důkazů, že jsou tím nejdražším, co máte.

8. Vytvořte si rodinné tradici.

Rodinnou atmosféru dělají rituály a tradice. Věřte tomu, že si vaše děti až do dospělosti budou pamatovat, jak jste každou první neděli v měsíci chodili na oběd do oblíbené restaurace, nebo jak každé štědrovečerní menu zahajovala tradiční hrachová polévka.

9. Fungujte jako tým.

Pokud se vám podaří dokázat, aby vaše rodina fungovala jako tým a nikoli každý sám za sebe, vaše děti k vám budou mít mnohem těsnější vazby. Navíc jim dáte do života neocenitelný vklad, kterým je zkušenost, že se mohou na členy své rodiny spolehnout, mají v nich oporu a zároveň za ně mají i zodpovědnost.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nejkontroverznější rodičovské metody
5 vět, které nikdy neříkejte dětem
Zvláštní výchovná pravidla, která fungují
6 každodenních záhad ze života rodičů
7 milníků rodičovství: Kolik z nich už máte za sebou?