Menu
Úvod  › 

Afty, proč vznikají a jak je léčit

Zná je téměř každý a dokáží znepříjemnit život na řadu dnů. Mokvající vřídky v ústech, které pálí a bolí. Proč afty vznikají, jak se jim vyhnout a jak urychlit jejich léčbu?

Afty jsou skutečně nepříjemným zdravotním problémem, který vás sice nesklátí do hrobu, ale dokáže vám znepříjemnit každé jídlo, nebo vůbec pohyb ústy. Mokvající vřídky v podrážděných ústech znají téměř všichni lidé. Pokud byste náhodou patřili k těm šťastným, kteří nemají potuchy oč jde, vězte, že afta je vřídek v ústech, který vypadá jako miniaturní kráter.

Pokud se u vás objeví, zcela jistě si ho všimnete, protože jde o extrémně bolestivou záležitost. Ústa jsou totiž velmi citlivá a protkaná nervovými zakončeními. Jakékoli narušení sliznice uvnitř úst podráždí nervy a pocítíte jej jako nepříjemně bolestivou záležitost.

Příčiny aftů

Příčin, proč se afty objevují, může být hned několik. Prvním z důvodů může být mechanické poškození sliznice úst. To může vzniknout v důsledku příliš intenzivního žvýkání jídla, tím, že si dopřáváte příliš horké jídlo, jedli jste potraviny s ostrými hranami (například chipsy), nebo jste se při jídle kousli zevnitř do tváře. I když bolest z momentálního poškození rychle odezní, tato malá ranka může být právě příčinou vzniku malého vřídku, afty.

Další z možných příčin vzniků aftů je stres. Pokud jste ve velkém stresu nebo úzkosti, vaše imunita je tak oslabená a afty mají ideální prostředí ke svému vzniku. Mnohem častější je tento typ aftů u dospívajících.

V některých případech může být afta i důsledkem herpes infekce. Způsobovat je mohou i zánětlivá onemocnění probíhající v organismu, nebo oslabená imunita.

Někdy může být výskyt aft symptomem nedostatku železa, kyseliny listové, nebo vitamínu B12. Pokud se vám tedy afty pravidelně vracejí, měli byste si zakoupit vitamínové doplňky.

První pomoc při aftech

Prvním krokem při objevení aftů by mělo být velmi šetrné čištění zubů i úst. Příliš intenzivní čistění zubů, nebo neopatrné používání zubní nitě může aftu ještě víc podráždit. Ujistěte se, že máte dostatek všech vitamínů a minerálů, protože zdravý a vyvážený jídelníček dokáže aftu zastavit hned v počátcích.

Pokuste se minimalizovat stres a být co nejvíc v klidu, protože stres afty nejen způsobuje, ale zároveň i zhoršuje průběh jejich hojení.

Na léčení aftů vám doporučí v lékárně celou řadu přípravků od obyčejné genciálky po různé znecitlivující gely a kloktadla. Pokud se chcete uchýlit spíše k přírodnějšímu typu léčby, zkuste si před jídle vypláchnout ústa ledovou vodou, která zmírní bolest. Vyzkoušet můžete i heřmánkový nebo řepíkový čaj, kterým si budete vyplachovat ústa. Dejte však pozor na to, aby čaj byl skutečně studený, protože teplý nápoj afty ještě víc podráždí.

Osvědčeným lékem je také šalvěj. Ideální je čerstvá, jejíž rozmačkaný list přiložíte na postižené místo. Pomůže vám i aplikování hřebíčkového oleje, ale buďte velmi opatrní s jeho množstvím, protože pokud jej použijete příliš mnoho, problémy si jen zhoršíte.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
8 chyb, kterými ohrožujete zdraví a život svých dětí
Kdy musíte zavolat k dítěti lékaře
10 divných léků, které opravdu fungují