Alkohol v těhotenství: Jak se podepíše na vašem dítěti?
Zatímco někteří lékaři tvrdí, že malé množství alkoholu v těhotenství neškodí, jiní hlasují pro nulovou toleranci. Můžete si tedy dát sem tam skleničku a jaký vliv má vůbec alkohol na vaše nenarozené dítě?
O tom, že popíjení alkoholu v těhotenství nenarozenému dítěti rozhodně neprospívá, není pochyb, otázkou zůstává, jestli se těhotné matky nesmí k alkoholu skutečně ani přiblížit, nebo lze tolerovat občasnou skleničku. Celá léta se tvrdilo, že těhotné ženy nesmí pít alkohol vůbec, protože jeho popíjení má negativní vliv na vývoj plodu. Nicméně nedávno publikovaný výzkum, který vyšel v magazínu International Journal of Obstetrics and Gynaecology, tvrdí, že mírné popíjení alkoholu v těhotenství nemá na vliv nenarozeného dítěte žádný vliv. Dokonce jeho autoři dospěli k názoru, že velmi mírné popíjení alkoholu může zlepšovat chování a kognitivní vývoj dítěte. Jak je to tedy ve skutečnosti?
Všechny lékařské příručky a osvětové letáky stále trvají na tom, že ženy, které se snaží otěhotnět, nebo už jsou těhotné, by se měly důsledně vystříhat konzumace alkoholu. Nicméně autoři nové studie tvrdí, že za týden si mohou dát těhotné ženy bez rizika dvě deci vína, nebo půl litru piva. Nicméně i propagátoři mírného těhotenského popíjení upozorňují, že je velmi důležité, aby ženy nepodceňovaly vliv alkoholu v těhotenství a neřídily se touto poučkou plošně, protože množství alkoholu, které dokáže těhotné tělo bez problémů odbourat se liší v závislosti na tělesné konstituci, životním stylu, věku i jídelníčku matky. Je proto prakticky nemožné zaručit, že právě ve vašem případě nebudou mít dvě skleničky za týden žádný vliv, nebo dokonce vašemu dítěti prospějí.
Fetální alkoholový syndrom
I když je skutečně otázkou, jaký vliv budou mít dvě skleničky týdně právě ve vašem případě, skutečností zůstává, že negativní vliv alkoholu na nenarozené děti se považuje za dlouhodobě prokázaný a většina lékařů ho respektuje. Právě s konzumací alkoholu v těhotenství souvisí velká část vrozených vad. Kromě toho zvyšuje alkohol pravděpodobnost, že porodíte předčasně, nebo se vám narodí váhově podprůměrné dítě, či přímo mrtvé dítě.
Je důležité uvědomit si, že placenta nechrání plod před alkoholem a ani tělíčko nenarozeného dítěte nedokáže před alkoholem uchránit rozvíjející se orgány. Děti, které jsou v děloze vystaveny vlivu alkoholu, se často rodí i s vrozenými vadami mozku.
Děti narozené s takzvaným fetálním alkoholovým syndromem (FAS) mají často opožděný růst, srdeční a mozkové anomálie, deformace obličeje a pohybové handicapy. Bohužel tento stav je ovlivnitelný jen do jisté míry a je nezvratný. Tyto problémy se obvykle projeví už v prvních letech života dítěte, po nástupu do školy se objeví navíc problémy s chováním, poruchy učení a koncentrace.
Máte si nechat dát epidurál? Pro a proti
Problémy a bolesti na konci těhotenství
Mimoděložní těhotenství: Symptomy, které nesmíte ignorovat
Jak rychleji otěhotnět: Tipy, které vám pomohou
Panika mezi lékaři: Rodí se obří děti!
17 věcí, které vás na těhotenství zcela jistě překvapí