Angína bez antibiotik - Jak na to?
Angína je velmi nepříjemné onemocnění, kdy máme pocit, že nám v krku uvízl knedlík, polykání je bolestivé, mnohdy jí doprovází horečky, celková malátnost a únava, bolest kloubů i svalů. Jedná se o infekční zánětlivé onemocnění hrdla a krčních mandlí.
Vzniká jako následek oslabené imunity, zanesení tlustého střeva a přetížení lymfatického systému, obzvláště pak slinivky. Krční mandle dokážou většinu napadení choroboplodnými zárodky ochránit před vniknutím do dýchacího či zažívacího traktu. Pokud máme však oslabenou imunitu, dochází k bolestivému zduření a zarudnutí krku ve snaze ochránit organismus. Jmenované symptomy se objevují právě u angíny.
Mandle hrají důležitou roli v první obranné linii
Krční mandle jsou senzorem a ukazatelem stavu sleziny, jež nám umí dát najevo, zda něco není v pořádku a je tedy nutné to nějak řešit. Angínu se rozhodně nevyplácí podcenit, protože neléčená může vést ke vzniku revmatických onemocnění a jiným zdravotním komplikacím. To, zda je nutné užívat ATB, rozhodne vždy lékař, podle toho, zda jde o infekční či bakteriální původ nemoci. Po nemoci je však vždy vhodné se zaměřit na podporu lymfatického systému a posílení naší imunity z důvodů, aby se nemoc neměla tendenci vracet.
Angína lze léčit i přírodní cestou
Naše první rady zní odpočívat a přijímat dostatek tekutin. Snažte se přijímat ve větší míře i vitamín C. Vhodné jsou i přírodní ATB ve formě bylinek - výtečná je lichořeřišnice. Dalším výtečným pomocníkem je zázvor, česnek a petržel. Dezinfekční a léčivé účinky má rovněž olej z oregana. Extrakty z bezu, rakytníku a jiné homeopatické přípravky, které seženete v lékárně.
Osvědčit by se vám mohlo i kloktání šalvěje či heřmánku. Bylinných roztoků existuje mnoho. Od bolesti uleví žvýkání zázvoru alespoň 4x denně. Osobně se mi osvědčila kašička: strouhaný zázvor, med a šťáva z citrónu. Skladuji v lednici a během dne si několikrát vezmu malé množství na lžíci. Doporučuji nepodcenit i priessnitzový zábal, který se rovněž velmi dobře osvědčil.
Související články