Antibiotika: Potřebujete je skutečně?
Jste nemocní a doktor vám napsal antibiotika? Otázkou je, zda je skutečně potřebujete, nebo jde o naprosto zbytečné léky, které vám spíše uškodí?
Kašlete? Kýcháte? Bolí vás hlava a jste nastydlí? Pokud se svými problémy dorazíte k lékaři, můžete si hodit korunou, jestli vám předepíše antibiotika. Odborníci však před neuváženým předepisováním a užíváním antibiotik důrazně varují. Podle nich se příliš často předepisují antibiotika zbytečně a v důsledku toho si na ně bakterie budují rezistenci a při dalších problémech už nejsou zdaleka tolik účinné jako původně. Podle výzkumu, zveřejněnéno v Journal of the American Medical Association, je jednadvacet procent antibiotik předepisováno na onemocnění horních cest dýchacích, která jsou však způsobena viry a antibiotika jsou při jejich léčbě zcela neúčinná.
Podle odborníků pramení nadužívání antibiotik především z pohodlnosti lékařů a poptávce pacientů. Jednoduše řečeno; nemocní si antibiotika žádají a teprve s nimi mají pocit, že je lékař skutečně správně léči. Na druhou stranu je pro lékaře mnohem jednodušší předepsat pacientovi antibiotika, než aby mu zdlouhavě vysvětloval, že musí dát svému tělu čas, aby se s onemocněním vypořádalo samo. Kromě toho se lékaři chtějí jistit před možným nařčením ze zanedbání péče a proto raději přání ohledně předepsání antibiotik vyhoví.
Odborníci také upozorňují na to, že lidé mají často jen velmi malou představu o tom, jaký původ má vlastně jejich onemocnění a neuvědomují si, že zdaleka ne všechny nemoci jsou způsobeny bakteriemi. Za celou řadou infekcí stojí viry a pokud se léčí antibiotiky, nejenže nedochází ke zlepšení stavu, ale navíc se u bakterií rozvíjí odolnost proti nadužívaným lékům. Navíc nevhodné užívání antibiotik mohou vážně porušit rovnováhu organismu a tudíž zvýšit pravděpodobnost, že onemocníte.
Navíc nezapomínejte na to, že antibiotika mají celou řadu nepříjemných vedlejších projevů. Jejich užívání může vést ke kvasinkovým infekcím a častým vedlejším efektem užíváním antibiotik je i průjem, protože antibiotika zahubí veškerou střevní mikroflóru, která trávicí trakt přirozeně obývá. Výzkum zveřejněný v Proccedings of the National Academy of Sciences zjistil, že stačí tři dny užívání antibiotik, aby došlo k zahubení střevní mikroflóry, což vede většinou k průjmu nebo bolestem břicha.
Mezi nejčastější onemocnění, která jsou zbytečně léčena antibiotiky, patří například bronchitida. I přesto, že je způsobována viry, víc než třetina nemocných je léčena antibiotiky. Zcela zbytečně. Pokud jste bronchitidou onemocněli, mnohem víc by vám prospělo, kdybyste si naordinovali odpočinek a dostatečný pitný režim. Stejná situace platí i při bolesti krku, která podle odborníků v pětaosmdesáti procentech není způsoben bakteriemi. Nicméně téměř sedmdesát procent lidí, kteří s tímto problémem vyhledají lékaře, odchází s antibiotiky.
Nejčastější mýty o chřipce a nachlazení
Nejlepší a nejhorší léky na chřipku a nachlazení
Překvapivé důvody, proč ženy nehubnou
10 divných léků, které opravdu fungují
7 léků, které svým dětem nikdy nedávejte
Grapefruitový džus vás může i zabít