Menu
Úvod  › 

Artróza postihuje už i mladé lidi

Ztuhlé svaly, bolestivé klouby, omezení pohybu, to všechno patří k revmatické artritidě, která stále častěji postihuje i mladé lidi.

I když artróza postihuje více ženy než muže, podle lékařských výzkumů se objevuje u všech věkových skupin a v poslední době stoupá její výskyt i mezi mladšími ročníky. Víte, co je toto onemocnění zač, jak mu můžete předcházet a jak ho léčit, když už se objeví?

Co je revmatická artritida?

Revmatismus je autoimunitní systémové onemocnění, které může postihnout celé tělo a obvykle vede k zánětům kloubů a dalších vnitřních orgánů. Je příčinou zánětu tkáně obklopující klouby a také další orgány v těle. Vede k zhoršení jejich funkčnosti, bolesti i omezení pohyblivosti.

Příznaky onemocnění

Symptomy revmatické artritidy se lidí podle stupně závažnosti a tedy i rozsahu zánětu. Když jsou tělesné tkáně zanícené, onemocnění je aktivní. Strnutí svalů a kloubů je obvykle nejhorší po ránu a po určitě době, kdy není člověk v pohybu. Bolest se většinou razantně zhoršuje v zimě a při dešti, kdy se můžete stát i nesnesitelnou. Můžete si všimnout i toho, že klouby zrudnou, otečou, jsou bolestivé na pohmat a cítíte v nich jisté napětí. Protože je revmatická artritida systémový onemocněním, zánět může postihnout i jiné orgány a oblasti těla, než jsou klouby. Objevit se může třeba na plicích, krku, srdci, nebo třeba slezině.

Jak se diagnostikuje?

1. Krevní testy: Lidé s revmatickou artritidou mají většinou zvýšenou sedimentaci erytrocytů (ESR nebo SED), která poukazuje na přítomnost zánětlivých procesů v těle. Krevní testy jsou pozitivní na revmatické faktory a protilátky.

2. Rentgenový snímek: Váš lékař vám nejspíše doporučí rentgenový snímek, na kterém se mohou ukázat stopy postupující revmatické artritidy.

Nejúčinnější léčba

1. Léky: Léky bojující s revmatickou artritidou jsou většinou na předpis a váš lékař se sám rozhodne, které z nich jsou pro vás nejvhodnější.

2. Vodoléčba: Voda rozdílných teplot se používá k léčbě artrózy už dlouhou dobu. Pokud potřebujete ulevit bolesti a potřebujete, aby napětí ve svalech povolilo, dopřejte si horkou sprchu po dobu patnácti minut. Studené nebo ledové obklady se potom doporučují na znecitlivění a zmírnění bolestí. Řada nemocných pociťuje úlevu, pokud si bolavé klouby ponoří do teplé vody po dobu čtyř minut a poté je zchladí ve studené vodě po dobu jedné minuty. Tento postup potom opakují půl hodiny a cyklus by měl končit teplou koupelí. Pomoci vám může také plavání.

3. Fyzioterapie: Fyzioterapeut vám může pomoci nalézt různé způsoby, jak vykonávat každodenní úkoly bez toho, abyste trpěli bolestí kloubů. Například zapojit jiné svaly, když máte jednu svalovou skupinu ztuhlou a podobně.

4. Pravidelné cvičení: A konečně, ale rozhodně nikoli v poslední řadě, vám pomůže pravidelné cvičení. Poraďte se se svým lékařem o vhodné formě cvičení, které posílí svalové skupiny kolem postižených kloubů a uleví jim od zátěže.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
10 nejnebezpečnějších bacilů světa
Test: Znáte zásady první pomoci?
Co o vašem zdraví vypovídají oči
Příznaky infarktu: Únava, studený pot a závratě