Menu
Úvod  › 

Atopický ekzém u dětí

Dítě má na obličeji a tělíčku červené skvrny, které ho extrémně svědí a má tendenci si je neustále škrábat. Existuje na atopický ekzém nějaká léčba a dá se mu předcházet?

Atopický ekzém je stále častějším problémem, se kterým se děti a dospívající potýkají. Objevuje se obvykle mezi dvěma a šesti měsíci a prvním příznakem je většinou suchá a velmi citlivá pokožka, na které se postupem času objevují červené skvrny, které extrémně svědí. Nejčastěji se atopický ekzém objeví na čele, tváří a vlasové části hlavy. Postupně se jeho výskyt rozšiřuje na trup, ohbí loktů, kolen a zápěstí. Spolu s tím, jak si dítě postižená místa škrábe, skvrny mokvají, tvoří se na nich krusty a jsou extrémně bolestivé. Není zatím jasné, co je příčinou rozvoje atopického ekzému, ale většímu riziku jeho rozvoje jsou vystaveny děti, u nichž se v rodině objevilo astma, alergie, nebo atopický ekzém. Jedná se o chronické onemocnění, ale jen přibližně třetina dětí, které trpěly atopickým ekzémem v dětství, má přetrvávající problémy i v pozdějším věku.

Na toto onemocnění zatím neexistuje žádná léčba. Hlavní léčebné metody se soustřeďují na potlačení a prevenci vzniku svědivého zánětu. Zcela vyléčit však atopický ekzém nelze.

Lubrikanty a hydratační přípravky

S nadměrně suchou pokožkou dítěte vám mohou pomoci například krémy od značky Eucerin nebo Nivea. Krémy byste měli aplikovat na pokožku dítěte do tří minut po koupeli (a po případném použití steroidních krémů), aby udržely vlhkost uvnitř pokožky. Odborníci doporučují vyhýbat se hydratačním pleťovým mlékům, které nefungují tak dobře jako krémy.

Steroidy

Nejznámější a nejúčinnější léčbou rozvinutého atopického ekzému, jsou krémy s obsahem steroidů, které se na pokožku aplikují přímo po koupeli a znovu potom během dne. Obvykle se používají pouze do doby, než dojde ke zlepšení příznaků ekzému a pak se vysadí do okamžiku, než se svědící skvrny objeví znovu. Vyvarujte se používání steroidních krémů na obličej a na oblast plenek, pokud vám to přímo nedoporučí lékař. Obvykle se na tyto části používají jednoprocentní krémy.

Koupání a ekzém

Koupání dětí s atopickým ekzémem je velmi kontroverzním tématem, ale mnoho odborníků se domnívá, že limitování koupání postiženého dítěte je zbytečné. Naopak doporučují pro děti s atopickým ekzémem denní koupání. Koupel by měla trvat nejméně dvacet minut, protože potom dodává pokožce vlhkost a omezuje svědění. Používejte velmi jemné mýdlo, které nevysušuje (Dove, Neutrogena...) a rozhodně dítěti nedrhněte po koupání pokožku hrubým ručníkem. Použijte pouze jemnou osušku, kterou kůži v podstatě jemně "oklepete" a ihned naneste zvlhčující krém. V žádném případě nepřidávejte do koupele pěnu a další parfémované přísady, které by pokožku ještě víc podráždily.

Svědění

Velmi nepříjemnou komplikací atopického ekzému je svědění. Škrábání jeho projevy však jen zhoršuje, proto je potřeba svědění kontrolovat. Lékař vám může předepsat antihistamika, která pomáhají omezit svědění především v noci, kdy se dítě škrábe nevědomky ze spaní. Na svědící místa aplikujte vždy steroidový krém. Navlhčení postižených míst také od svědění může ulevit. Zkuste proto například obléci dítěti na noc vlhké pyžamo.

Prevence atopického ekzému

Snažte se vyhýbat problematickým faktorům, které mohou u dětí ekzém spustit. Velmi silným alergenem je například kravské mléko, vejce, arašídy, ryby, vlněné oblečení, parfémovaná kosmetika, agresivní prací prášky, aviváž, ale například i stres.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Záněty středního ucha u dětí
Pravda a mýty o očkování
Prořezávání zubů: Jak dítěti ulevit
Kolik spánku potřebují děti?