Bezpečnost dětí na internetu
Zapomeňte na to, že byste dokázali držet své děti v bezpečné vzdálenosti od internetu. Raději zajistěte jejich bezpečnost na síti.
V jednadvacátém století není myslitelné, aby vaše ratolest zůstala mimo dosah internetu a tudíž i sociálních sítí. I když má internet řadu nesporných výhod, současně může být pro děti značně ohrožující. Zajistit bezpečnost dětí na síti je přitom čím dál tím těžší, protože během několika málo minut a v rámci několika kliknutí mohou poskytnout důvěrné informace pochybným individuím, stejně jako se dostat k obsahu zcela nevhodnému. Jak tedy můžete zajistit bezpečnost svých dětí na síti?
Udělejte si osobní průzkum
Dřív, než začnete propadat panice ohledně toho, co všechno by mohlo vaše děti na internetu potkat, poznejte svého "nepřítele." Zajímejte se o to, které stránky vaše děti navštěvují a kde na internetu tráví svůj čas, snažte se podívat na tyto stránky podívat očima svého dítěte. Uvažujte o tom, co ho na nich přitahuje, jaké informace na nich vyhledává, s kým komunikuje. Pokud budete vědět, co je obsahem preferovaných a navštěvovaných stránek, budete moci účinně předvídat potenciální riziko.
Rodičovská kontrola
Není samozřejmě řešením procházet každý den historii počítače vašeho dítěte a slídit, kde trávilo svůj čas. Nicméně rodičem jste proto, abyste měli nad dítětem kontrolu a přebírali za něj zodpovědnost. Je tedy regulérní zablokovat stránky s nepatřičným obsahem, které by například vaše dospívající dítě mohly zajímat. Uvědomte si, že například mnoho stránek s pornografickým materiálem je dostupných zdarma a jejich prohlížení je pouze záležitostí několika kliknutí. Stejně tak byste měli kontrolovat i celkové množství času, které vaše dítě na internetu stráví.
Stanovte pravidla
Tato fáze vyjednávání je tou nejnepříjemnější pro všechny zúčastněné, ale pokud má být bezpečnost vašich dětí na internetu zachována, je naprosto nezbytné stanovit základní pravidla. Určete přesný čas, kdy vaše dítě může surfovat po internetu a v dodržování této doby buďte důslední. Odborníci také nedoporučují, aby mělo dítě přístup k internetu ve svém pokoji mimo dohled rodičů. I když se to vašemu potomkovi zcela jistě nebude líbit, počítač s přístupem na internet by měl být umístěn ve společné rodinné místnosti, jako je například obývák. Nestůjte dítěti za zády, ale zároveň by vaše ratolest neměla získat pocit, že si může prohlédnout stránky s libovolným obsahem.
Užitečná hesla
Rodiče často podceňují volbu hesla právě u svých dětí. Uvědomte si, že dítě logicky zvolí heslo, které je pro něj snadno zapamatovatelné a vztahuje se k něčemu, nebo někomu, co nebo kdo je mu blízké. Pokud se však někdo bude chtít dostat například na jeho profil na sociální síti, odhalení takového hesla obvykle není nijak složité. Pomozte proto svému potomkovi s volbou skutečně funkčního hesla. To by mělo obsahovat minimálně osm znaků, kombinaci malých a velkých písmen a minimálně jednu číslici nebo symbol. Promluvte si také s dítětem o důležitosti zabezpečení a bezpečnosti na síti vůbec.
Špína pomáhá lepší imunitě u dětí
Test: Jaký je váš styl výchovy dětí?
Proč se vám vyplatí pořídit dítěti zvíře
5 žhavých tipů na vánoční dárky pro děti