Boje mezi sourozenci: Jak je zvládnout
Žárlivost, boje a konflikty mezi sourozenci vám mohou značně znepříjemnit život. Jak zvládnout bojující děti?
Každý rodič to zná; vaše ratolesti se neustále perou o to, kdo kde bude sedět v autě, kdo si vezme červenou pastelku a komu se podaří získat větší díl rodičovské pozornosti. Jak se nezbláznit z věčných hádek mezi dětmi a zvládnout sourozeneckou rivalitu?
Konflikty jsou normální
V první řadě byste si měli uvědomit, že konflikty mezi dětmi jsou normální součástí života. Problém je v tom, že řada rodičů má idylickou představu o tom, jak spolu budou jejcih děti vycházet a o rodinné idylce, která bude panovat. Jakýkoli konflikt potom nesou těžce a vnímají ho jako porušení této představy. Konflikty a hádky mezi dětmi jsou zcela normální a nevypovídají nic o jejich citech či vztazích. Je samozřejmé, že rodiče nesou konflikty mezi jejich dětmi velmi těžce, ale pokuste se nad ně povznést a nebrat je nijak tragicky.
Podporujte spolupráci
Jedním ze způsobů, jak omezit sourozeneckou nevraživot, je podporování spolupráce mezi sourozenci. Snažte se mezi ně rozdělit zodpovědnost při společném plnění úkolu. Například se mohou společně starat o malé domácí zvíře, nebo mít jiný společný úkol. Snažte se však zodpovědnost rozdělit tak, aby žádné z dětí nemělo pocit, že je jeho sourozenec protežován.
Cvičte trpělivost
Uvědomte si, že řada sourozeneckých konfliktů a bojů je vlastně snahou o to upoutat pozornost rodičů nebo okolí vůbec. Snažte se nevybouchnout při každém křiku, který se ozývá z dětského pokoje a nechte své ratolesti, aby si své neshody vyřešily mezi sebou.
Nikoho neupřednostňujte
Psychologové se shodují, že největším prohřeškem, kterého se mohou rodiče dopustit, je protežování jednoho ze sourozenců. Za každé situace měřte svým dětem stejným metrem a pravidla by měla být platná pro každého bez rozdílu. Pokud vaše děti získají (byť podvědomě) pocit, že jedno z nich má u vás lepší podmínky, jejich rivalita a nevraživost se výrazně zvýší.
Kdy zasáhnout
Ačkoli se většina psychologů shoduje, že rodiče by měli do sourozeneckého boje zasáhnout v případě, že je začne tělesně ohrožovat, je samozřejmě velký rozdíl mezi tím, když se sourozenci mezi sebou přetlačují, nebo když do sebe navzájem kopou. Drobné tělesné útoky nechte na dětech, aby si je vyřešily mezi sebou a zasáhněte až v okamžiku, kdy fyzické násilí graduje a mohlo by ohrozit jejich zdraví.
Žárlivost mezi sourozenci: Jak ji zvládnout
Je velká rodina lepší, aneb kolik chcete dětí?
Jak připravit dítě na sourozence
Kdy pořídit dětem mobilní telefon?
Děti a spánek přes den: Kdy ho můžete zrušit?