Menu
Úvod  ›   › 

Boje mezi sourozenci: Jak jim zabránit

Rvou se jako koně. Starší ubližuje mladšímu a to pak chodí v slzách žalovat. Proč se sourozenci vůbec perou a jak se s tím máte vypořádat vy?

Většina rodičů tu situaci důvěrně zná: Přivezli jste si z porodnice novorozené miminko a jeho starší sourozenec se na něj dívá s velkou nedůvěrou a nechutí. Jakmile mu dojde, že ho mrňavý vetřelec sesadil z jeho královského trůnu a přestal tak být středem vesmírů rodičů i prarodičů, začne vyžadovat, aby se mimino vrátilo tam, odkud přišlo. Začne dělat naschvály, vrátí se na vývojově nižší stupeň, aby se mladšímu sourozenci přiblížil, případně se s ním začne prát a ubližovat mu. Co proti tomu můžete dělat vy a dá se tomu vůbec nějak zabránit?

Batole + mimino

Vaše batole se příchodem mimina do domácnosti cítí jako sesazený král, a navíc král sesazený někým, kdo vůbec nic neumí, od rána do večera řve a tím si zajišťuje pozornost celé rodiny. Se žárlivostí dítěte ale můžete účinně bojovat:

Připravte starší dítě na příchod sourozence dostatečně dopředu. Snažte se trávit čas společně s vašimi známými, kteří už malé děti mají. Čtěte mu knížky o tom, jak je skvělé být starším sourozencem a mluvte s ním o tom, že se brzy stane už velkým klukem (holčičkou), který bude mít na starosti mladšího brášku (sestřičku). I velmi malé dítě porozumí tomu, co je miminko.

Přineste mu z porodnice dárek. Vašemu staršímu dítěti bude zcela jistě líto, že miminko je zahrnuté už od narození dárky, kdežto ono se ocitne jaksi v pozadí. Až pojedete pro svou partnerku do porodnice, vezměte s sebou nějaký dárek i pro batole a předejte mu ho s tím, že mu ho přivezlo miminko. Obměkčíte jej hned zpočátku.

Snažte se zabránit tomu, aby příčinou zklamání batolete bylo miminko. Pokud dítěti řeknete, že nemůžete jít společně na hřiště, protože miminko teď potřebuje spát, zbytečně tím podněcujete žárlivost a negativní pocity. Místo toho jednoduše konstatujte, že na písek půjdete později a snažte se odvést pozornost dítěte jinam. Batolata udrží pozornost jen velmi krátkou dobu, takže za chvíli na písek zcela jistě zapomene a bude si s vámi rádo hrát doma.

Věnujte mu čas o samotě. I když to není jednoduché, nezapomínejte na to, že by vás mělo batole mít čas od času pouze a jen pro sebe (a stejně tak svou matku). Vezměte ho na výlet, nebo naopak vezměte na procházku miminko, aby se vaše partnerka mohla věnovat jen jemu. Nebude tak mít pocit, že vás kvůli svému mladšímu sourozenci ztratilo.

Nikdy nenechávejte batole o samotě s miminkem. Nemusí mít nutně v úmyslu ublížit mu, ale stejně se mu to může "povést" nezamýšleně (například když se pokusí miminko nakrmit svou oblíbenou sušenkou).

Nikdy se nesmějte, pokud vás batole uhodí. I když se tak stane v zápalu hry a není v tom zlý úmysl, vždy mu musíte zdůrazňovat, že to bolí a není v pořádku kohokoli bít.

Batole + Předškolák (školák)

Snažte se předejít zbytečným úrazům v rámci sourozeneckých bitek a odstraňte z jejich dosahu nebezpečné a rozbitelné věci.

Pokud je to možné, dopřejte každému dítěti vlastní pokoj. Jestliže nemáte k dispozici dostatečný prostor, alespoň striktně oddělte věci, které patří jednomu z dětí. Například videohry staršího dítěte skladujte ve vyšších policích, kam nemá batole přístup. Obě děti by měly mít pocit, že mají svůj vlastní prostor, do kterého si mohou ukládat své věci bez toho, aby se o ně musely bát.

Vyhlaste nulovou toleranci pro bouchání, kousání, kopání, škrábání a podobné činy. Zůstaňte klidní, ale buďte důslední a klidně dítě vykažte za prohřešek na chvíli za dveře.

Nestavte sami sebe do pozici soudce. Snažte se zůstat nestranní a mimo spory svých dětí. Výjimku představují pouze spory, v nichž došlo k nějakému zranění nebo ublížení. Nesnažte se přijít na to, kdo si začal a kdo koho vyprovokoval.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Žárlivost mezi sourozenci: Jak ji zvládnout
Je velká rodina lepší, aneb kolik chcete dětí?