Bolest hlavy: Která z nich vás ničí?
Jakmile na vás zaútočí bolest hlavy, vaší jedinou starostí je, aby co nejdřív přestala. Jenže pro to, abyste zvolili vhodný typ léčby, musíte vědět, o jaký druh bolesti se jedná. Představujeme vám pět základních typů bolesti hlavy.
Pravděpodobně neexistuje člověk, který by to nezažil Když udeří bolest hlavy, i ty nejjednodušší úkoly a povinnosti představují obrovskou výzvu a nepřekonatelnou překážku. Neurologové i praktičtí lékaři obvykle rozlišují mezi pěti základními typy bolesti hlavy: tenzní bolest hlavy, migréna, tzv. cluster headache, chronická každodenní bolest a hormonální migréna. Člověk obvykle inklinuje k jednomu z těchto typů, ale může jít samozřejmě i o kombinaci několika druhů. Rozpoznání správného typu bolesti hlavy je však klíčové pro volbu správné léčby:
1. Tenzní bolest hlavy
Jde o nejčastější typ bolesti hlavy, která se může objevit kdykoli a kdekoli (nicméně obvykle si vybere dobu, kdy se vám to nejméně hodí. Postižení ji obvykle popisují jako pocit, jako kdyby vám někdo stahoval pevný pásek natěsno kolem hlavy. Obvykle ji pocítíte za čelem, na spáncích, temeni, méně často potom za očima. Jde sice o frustrující typ bolesti, ale obvykle vás nevyřadí zcela z provozu a umožňuje vám dál vykonávat své povinnosti.
Nejčastější příčiny: Spouštěče většinou hledejte ve svém okolí, velmi častá je například tenzní bolest hlavy po přílišném namáhání očí při špatném světle v kombinaci se špatným postojem těla. Stejně tak ji mohou zhoršovat některé negativní emoci, jako je například úzkost, stres, deprese a podobně.
Nejlepší léčba: Tento typ bolesti reaguje velmi dobře na léky s obsahem ibuprofenu, naproxenu, acetamilofenu či excedrinu.
2. Migréna
Kdykoli se jednou setkal s migrénou, nikdy na tento zážitek nezapomene. Migréna je bolestí s vaskulárním základem, prožitek bolesti je způsoben krátkodobým nedostatečným krevním zásobením jedné oblasti v mozku a následným návalem krve. Migréna je často zaměňována právě s tenzní bolestí hlavy. Základní rozdíl je nejen v intenzitě bolesti (migréna je obvykle silnější), ale i v její lokalozaci (při migréně obvykle bolí jedna strana hlavy mnohem intenzivněji než druhá). Kromě toho se k migréně často připojuje zvracení, nevolnost, světloplachost, přecitlivělost na hluk i pachy. Podle statistik trpí migrénou přibližně dvanáct procent populace. Někteří postižení poznají blížící se záchvat migrény, podle takzvané aury, kterou popisují jako světelné záblesky a někdy i částečnou ztrátu vidění.
Nejčastější příčiny: Mezi nejběžnější spouštěče patří jídlo (čokoláda, sýry....), změny počasí, tlaku, nepravidelné stravování, stres, hormonální změny či nedostatek spánku. Velkou roli hraje také dědičnost.
Nejlepší léčba: Pokud skutečně trpíte migrénou, pomohou vám bohužel pouze léky na předpis. jistou úlevy vám poskytnou změny životní stylu se zdravým jídelníčkem a pravidelným pohybovým režimem.
3. Cluster headache
Tento typ bolesti hlavy někdy lékaři přezdívají "sebevražedná", její intenzita je totiž tak obrovská, že postižení mají chuť zabít sami sebe, jen aby se bolesti zbavili. Záchvat nemoci se objeví náhle a vrací se v průběhu jednoho nebo několika dní. Typicky záchvat trvá třicet až pětačtyřicet minut. Intenzivní bolest je obvykle lokalizována za jedním nebo oběma očima. Někdy jsou postižena i oční víčka, jejichž pohyb je omezen. Naštěstí je touto strašnou bolestí postiženo jen asi jedno procento populace.
Nejčastější příčiny: Na vině je z valné části dědičnost. Spouštěčem však může být i alkohol, nebo menstruace.
Nejlepší léčba: Jednou z nejefektivnějších možností léčby je inhalace čistého kyslíku přes kyslíkovou masku. Při velmi intenzivní bolesti vám může ulevit lékař injekcí.
4. Chronická každodenní bolest
Tento typ bolesti v sobě může obsahovat i ostatní druhy bolesti hlavy (migrény, tenzní či cluster). Rozdíl je však v její frekvenci. Jako chronická se označuje taková bolest hlavy, která se objevuje minimálně po dobu patnácti dnů v měsíci a trvá minimálně tři měsíce. Trpí jí zhruba pět procent populace. Její intenzita nemusí být extrémní, ale typicky trvá po delší časové období. Kromě toho se často vrací.
Nejčastější příčiny: Bohužel zatím nebyly identifikovány.
Nejlepší léčba: U chronické bolesti hlavy se vyvarujte přílišného množství léků, které mohou bolest jen zhoršit. Medikaci je potřeba vždy konzultovat s lékařem.
5. Hormonální bolest hlavy
Změny hladiny estrogenu jsou příčinou tohoto typu bolesti hlavy, které se přezdívá menstruační. Ženy jí začínají trpět v průběhu puberty, kdy vzrůstá produkce estrogenu. Tento typ bolesti hlavy se obvykle zhoršuje v těhotenství, kdy hladina estrogenu vzrůstá, na druhou stranu ulevit vám může užívání antikoncepce, které výkyvy hladiny estrogenu ztlumí. Ulevit vám může také magnesium.
Nenápadný zabiják: Příliš mnoho soli
Ženský orgasmus: Prospěje vašemu tělu i zdraví
7 důvodů, proč vás bolí břicho
Test: Koledujete si o bolest zad?