Menu
Úvod  ›   › 

Bolesti hlavy zvyšují riziko sebevraždy

Lidé, kteří trpí migrénami nebo jinou úpornou bolestí hlavy, mají mnohem větší riziko, že spáchají sebevraždu. Tvrdí to nová studie.

Celá řada studií už v minulosti prokázala, že lidé, kteří trpí migrénami, páchají mnohem častěji sebevraždu než ti, kteří bolestmi hlavy netrpí. "Problém je v tom, že doposud nebylo jasné, zda jde o důsledek migrény, nebo bolesti jako takové," říká Naomi Breslau z Michigan State University, vedoucí studie v magazínu Headache.

Výzkumu se zúčastnilo téměř 1 200 dospělých respondentů. Pět set z nich trpělo migrénami a 151 potom vážnou bolestí hlavy, která ovšem nebyla klasifikována jako migréna. Zbytek respondentů netrpělo žádnou bolestí hlavy. V rámci výzkumu byla vážná bolest hlavy definovaná jako intenzivní bolest, která trvá déle než čtyři hodiny.

Vědci sledovali experimentální i kontrolní skupinu více než dva roky. Po dobu trvání výzkumu byl průměr sebevražedných pokusů podobný u osob trpících migrénou i těch, které trpěly vážnými bolestmi hlavy. U osob trpících migrénou se sebevražedný pokus objevil u devíti procent, u respondentů trpících vážnou bolestí hlavy tvořily sebevražedné pokusy deset procent. Oproti tomu u kontrolní skupiny se sebevražedné pokusy objevily u jednoho procenta.

"Vyloučili jsme, že by sebevražedné tendence souvisely výhradně s migrénou," říká Breslau a dodává, že migrény a tenzní bolesti hlavy se obvykle neobjevují současně. Migrénu typicky doprovází nevolnosti, zvracení, světloplachost, zvýšená citlivost na hluk a intenzivní bolest na jedné straně hlavy.

Proč tenzní bolest hlavy zvyšuje riziko sebevraždy? Podle autorů výzkumu hraje významnou roli deprese. Vědci totiž zjistili, že v anamnéze osob, které se pokusily o sebevraždu, se mimo migrény a bolestí hlavy objevily i úzkosti a deprese šestkrát častěji než u zbytku populace. To vede odborníky k předpokladu, že jde o biologickou podmíněnost. Určité chemické látky produkované mozkem, včetně serotoninu, respektive jejich dysfunkce mohou způsobovat nejen vážné bolesti hlavy, ale i deprese a úzkostné poruchy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Nenápadný zabiják: Syndrom třeseného dítěte
Nenápadný zabiják: Příliš mnoho soli
Ženský orgasmus: Prospěje vašemu tělu i zdraví
Bolest hlavy: Která z nich vás ničí?