Menu
Úvod  ›   › 

Bolesti zad: Která je ta vaše?

Opět se nemůžete ani hnout kvůli bolavým zádům? Najděte si tu, která sužuje právě vás, a zjistěte, jak ji efektivně odstranit.

Věděli jste, že právě v tomto okamžiku trápí bolesti zad sedmasedmdesát procent lidí? Bolavá záda patří, spolu s bolestmi hlavy, k nejčastějším zdravotním problémům, kterými lidé trpí. Dokáží vás však dokonale vyřadit z každodenního provozu a znemožnit vám i ty nejjednodušší úkony. Celých padesát procent uvádí, že bolesti zad negativně ovlivňují jejich spánek, sexuální život, kariéru, nebo osobní život. Když však chcete efektivně vyřešit své problémy, v první řadě musíte diagnostikovat, kterým typem bolesti zad trpíte právě vy:

Bolest horní části zad

Bolest horní části zad je většinou soustředěna do oblasti šíje, ramen, nebo mezi lopatky a podle odborníků jde ve valné části případů o důsledek špatného držení těla (často v kombinaci s nadváhou), případně o následek úrazu. Velmi časté jsou také případy, kdy jsou kvůli strnulému držení těla přetěžovány svaly kolem krční páteře a ramen, což potom vede k bolestem horní poloviny zad.

Bolest dolní části zad

Bolest dolní části zad představuje víc než polovinu případů všech bolestí zad, a naprostou většinu z nich tvoří bolesti bederní páteře. Ta je ve většině případů způsobena natažením svalů nebo šlach, špatným držením těla, zvedáním těžkých předmětů při nezpevnění svalů, nebo náhlým neopatrně provedeným pohybem v nepřirozeném úhlu těla.

Ischias

Bolest způsobená takzvaným ischiasem se soustřeďuje v dolní části zad a často se k ní přidává znecitlivění části těla, brnění či mravenčení. Ischias je způsobený podrážděním, nebo tlakem na sedací nerv, který prochází pánví, skrz hýždě, až dolů do nohou.

Náhlá bolest

Příčin náhlé a prudké bolesti zad může být celá řada. Může se jednat o natažený či natržený sval nebo šlachu při neopatrném prudkém pohybu, může jít o důsledek zranění, ale náhlou bolestí zad se projevují i některé druhy nádorů. Pokud si nejste vědomi žádného problematického pohybu, který byste udělali a bolest zad přetrvává několik dní v nezměněné intenzitě, je nutné vyhledat co nejdříve lékařskou pomoc.

Bolest (či ztuhlost) po ránu

Příčinou bolesti či ztuhlosti, které se objevují především ráno po probuzení, jsou obratle, respektive jejich kloubní spojení. Jejich poškození je většinou způsobeno buď věkem, nebo přetížením, a ztuhlost je typicky horší poté, co chvíli sedíte, či ležíte. Pokud se bolest zhoršuje v noci a doprovází jí otok postižené oblasti, může být příčinou zánět meziobratlové ploténky.

Jak si ulevit

1. Nehrbte se

Špatné držení těla, respektive čas, který strávíte shrbení nad klávesnicí počítače, se časem projeví nadměrným tlakem na svaly kolem krční páteře, krku a ramen, což vede k strnulosti, napětí a bolestem v této oblasti. Dávejte si proto pozor na držení těla nejen při chůzi, ale i při sezení. Každou půlhodinu vstaňte a protáhněte si ramena krk, abyste ulevili nadměrnému napětí. Pokud můžete, seďte na gymnastickém míči, který vám pomůže udržet správné držení těla.

2.Podpora ve spánku

Lidé mají často tendenci podceňovat vliv kvality spánku na bolesti zad. Podle odborníků je však naprosto stěžejní, abyste spali v takzvané neutrální pozici, kterou vám zaručí kvalitní matrace a polštáře. Investice do nich se vyplatí.

3. Buďte aktivní

I když můžete mít pocit, že na bolavá záda je nejlepší klidový režim a odpočinek, opak je pravdou. Pokud chcete, aby se vám bolesti zad vyhýbaly, snažte se být co nejvíc aktivní a dodržovat pravidelný pohybový režim.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Záda bolí - co s tím?