Menu
Úvod  › 

Budete moci mít děti ještě za pár let?

Odkládáte mateřství s tím, že máte dostatek času, jenže ve skutečnosti ho možná máte mnohem méně, než si myslíte. Budete ještě vůbec plodná za pět let?

Odkládáte první dítě, protože nejprve si chcete vybudovat kariéru, nebo najít toho skutečně pravého? Chcete si pořídit další dítě, jenže si nejste úplně jistá, jestli už nastal ten správný čas? Jenže za pár měsíců může být už pozdě. Předtím, než odložíte své početí, si položte následující otázky:

1. Kolik je vám let?

Věk je nejdůležitějším faktorem plodnosti, který se navíc nedá zvrátit ani těmi nejdražšími léky. Ženy, které odkládají početí na pozdější dobu, mohou mít velké problémy, upozorňují už nějakou dobu odborníci.Vaše plodnost se ocitá na vrcholu mezi dvacátým a třicátým rokem a po třicátém roce začíná počet vašich vajíček ubývat. Jde o pozvolný proces, nicméně, zatímco v pětatřiceti letech ještě bez větších problémů otěhotní tři čtvrtiny žen, ve čtyřiceti už to pouhá polovina. Navíc s přibývajícím věkem stoupá i riziko potratu. V pětatřiceti je to jedno těhotenství z pěti, které skončí potratem, ale ve dvaačtyřiceti už je to každé druhé.

2. Kouříte?

Pokud jste odpověděla kladně, vaše šance na úspěšné otěhotnění se dále snižují. Vliv nikotinu na vajíčka nejen snižuje jejich kvalitu, ale negativně se podepisuje i na fungování vaječníků. Čím víc cigaret za den vykouříte, tím horší jsou vaše šance na přirozené otěhotnění. Navíc kouření urychluje nástup menopauzy. Bohužel stejný dopad má na vaši plodnost i pasivní kouření. Pokud jste mu vystavená doma, nebo v práci, pravděpodobnost, že se vám podaří bez problémů otěhotnět se výrazně snižuje.

3. Kolik vážíte?

Pokud trpíte vážnou nadváhou nebo podváhou (BMI větší než 30, nebo naopak menší než 18) negativně ovlivňuje vaši ovulaci. S nadváhou nebo podváhou je většinou spojena i nepravidelná menstruace.

4. Jaké užíváte léky?

Celá řada léků na předpis - ale například i bylinných přípravků - může vaši plodnost negativně ovlivnit. Nejčastěji tento typ problémů způsobují steroidy (například léky na astma, revmatickou artritidu...), ale například i antidepresiva, léky proti úzkosti a tak dále. Pokud se snažíte otěhotnět, konzultujte se svým lékařem léky, které užíváte.

5. Měla jste někdy pohlavně přenosnou nemoc?

Pokud jste onemocněla pohlavní chorobou, která však byla brzo diagnostikována a dobře přeléčena, pravděpodobně vaši plodnost nijak neovlivní. Problémem je však pozdě diagnostikovaná, nebo špatně přeléčená pohlavní nemoc, jako například chlamydie, nebo kapavka. Ty potom mohou způsobit i neplodnost.

6. Byl váš poslední porod s komplikacemi?

Pokud jste prodělala císařský řez, nemusí to mít na vaši plodnost žádný vliv, ale stejně tak vám může dělat problémy zjizvená tkáň po operaci a v některých případech může vést i k neplodnosti. Obecně odborníci upozorňují na to, že pokud jste měla problémy s prvním početím, těhotenstvím, či porodem, existuje větší pravděpodobnost, že budete mít problémy i v případě druhého těhotenství.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články