Budete plodná ještě za pět let?
Odkládáte těhotenství s tím, že na něj máte dost času? Jenže až se za pár let rozhodnete stát se matkou, můžete být velmi nepříjemně překvapena. Víte, jak dlouho budete ještě plodná?
Řeší to každá žena. Máte si pořídit první/další dítě teď, nebo je ještě čas a máte můžete několik let počkat? Možná si nejste jistá, že už jste připravená na to, abyste několikrát denně měnila plínky, na druhou stranu samozřejmě nechcete riskovat, že už se vám otěhotnět nepodaří, nebo budete mít s početím velké problémy. Odpovězte na následující otázky a zjistěte, jaké jsou vaše vyhlídky ohledně plodnosti:
1. Jak jste stará?
Věk je jedním z nejzásadnějších faktorů plodnosti a i když se dá neplodnost léčit, ani ty nejmodernější metody nedokáží vrátit čas. Ženy odkládají mateřství na stále pozdější dobu a právě tato skutečnost s sebou, podle odborníků, nese obrovské problémy. Vědecké výzkumy naznačují, že ženská plodnost je na vrcholu kolem dvaceti let, o deset let později už kvalita vajíček znatelně klesá.
Je to postupný proces a o plodnost samozřejmě nepřijdete během jednoho týdne, ale pokud je vám třicet, skutečně neexistuje jediný důvod, proč byste měla těhotenství dál odkládat. Ve věku pětatřiceti let jsou stále ještě tři čtvrtiny žen schopné otěhotnět přirozeně, ale ve věku čtyřiceti let už je to jen polovina a o pět let později už méně než deset procent.
Kromě toho spolu s věkem dramaticky stoupá riziko potratu. Vě věku pětatřiceti let skončí potratem jedno z pěti těhotenství, ve věku dvaačtyřiceti let už končí neúspěchem polovina těhotenství. Čím starší vajíčka, tím větší je jejich riziko genetického poškození.
2. Kouříte?
Pokud zní vaše odpověď ano, vaše šance na otěhotnění klesají v jakémkoli věku. Vystavení vajíček vlivu nikotinu neovlivňuje nejen jejich kvalitu, ale snižuje i funkčnost vaječníků. Čím více kouříte, tím nižší jsou vaše šance na přirozené otěhotnění. Kromě toho kouření urychluje nástup menopauzy. Dobrou zprávou je, že pokud kouřit přestanete, vaše plodnost se znovu obnoví, ale nestane se tak hned. Trvá několik měsíců, než se vaše tělo dokáže zbavit toxinů, kterými jste jej zahltila.
3. Máte zdravou váhu?
Pokud se potýkáte s nadváhou nebo podváhou, je velmi pravděpodobné, že budete mít problémy s otěhotněním, protože příliš vysoká, nebo naopak nízká váha negativně ovlivňuje vaši ovulaci.
4. Jaké léky užíváte?
Tisíce léků na předpis, volně prodejných léků i bylinných doplňků může vaší plodnost ovlivňovat. Negativní vliv mají například steroidy předepisované lidem s astmatem a revmatickou artritidou, léky na žaludeční problémy, nebo léky proti úzkosti. Vášnivě se také debatuje o vlivu hormonální antikoncepce na plodnost a odborníci doporučují, abyste minimálně dva měsíce před plánovaným otěhotněním antikoncepci vysadila, aby měla ovulace šanci "nastartovat." Z bylinných doplňků byste si měla dávat pozor například na echinaceu, která může plodnost negativně ovlivňovat.
5. Máte pravidelnou menstruaci?
Pokud je váš cyklus nadměrně dlouhý (víc než 36 dnů), nebo naopak nadměrně krátký (méně než 22 dnů), je možné, že vaše vaječníky nefungují tak, jak by měly, což může mít samozřejmě negativní vliv na vaši schopnost otěhotnění. Cyklus každé ženy je jiný, ale jestliže se potýkáte s nepravidelnou menstruací, je potřeba, abyste tento problém začala řešit se svým lékařem, který zkusí odhalit příčinu a navrhne další postup.
Test: Jak jste na tom s plodností?
Nemohu otěhotnět, aneb nejčastější příčiny neplodnosti
Věty, které nesmíte říct ženě, která se snaží otěhotnět
Většina žen neví, kdy má plodné dny
Překvapivý objev: Za opakované potraty může superplodnost