Menu
Úvod  › 

Chcete zhubnout? Zkuste golf!

Běhání vás nebaví, posilovnu nesnášíte a na kole jezdíte jen v sebeobraně? Nejnovějším hitem všech, kteří chtějí zhubnout, nebo si zlepšit kondici, se stal golf. Zkuste ho i vy.

"Golf jsem vždycky vnímala jen jako dost snobskou aktivitu, při které se ve značkovém oblečení prochází volným tempem po trávníku, povídá se a občas se mávne holí," říká třiatřicetiletá marketingová specialistka, Iva. "Před rokem jsme ale vyjeli na golf v rámci firemní akce, měli jsme k dispozici instruktora a já jsem s úžasem zjistila, kolik svalů se při něm namáhá a jak dokonale se tělo protáhne. Hrozně mě to chytlo, začala jsem se mu věnovat intenzivněji a musím říct, že na mé fyzičce je to skutečně poznat. Navíc jsem, jako bonus, shodila čtyři kila."

Golf se v poslední době stal skutečným sportovním hitem. Budují se nová hřiště, k dostání je obrovský sortiment golfového vybavení a golfu se věnuje kdekdo, bez ohledu na věk, postavení, nebo zdravotní dispozice. Obrovskou výhodou tohoto sportu je totiž, podle odborníků, skutečnost, že nepřetěžuje organismus (a zejména klouby) stejně jako klasické výkonnové sporty. Přitom při něm ale účinně posílíte svaly celého těla, spálíte kalorie a navíc ještě příjemně relaxujete.

Kalorie spálené na hřišti

Výzkumy prokázaly, že stačí třicet minut aerobní aktivity třikrát až čtyřikrát týdně, aby se významným způsobem snížilo riziko kardiovaskulárních onemocnění, cévní mozkové příhody, onemocnění kostí a artritidy. Vzhledem k tomu, že golfisté tráví na trávníků obvykle minimálně dvě hodiny, stačí vám jedna návštěva hřiště za týden, abyste se mohli těšit ze slibovaných zdravotních přínosů.

Výzkum z roku 2004, zveřejněný na stránkách Harvard Medical School, dokázal, že vzdálenost, kterou golfisté ujdou na osmnáctijamkovém hřišti, udělá vašemu srdci stejnou službu jako intenzivní kardio trénink ve fitness centru. Při jedné hře totiž ujdete průměrně osm kilometrů se zátěží a padesátkrát až stokrát odpálíte vysokou rychlostí relativně těžký míček. Za hodinu golfu tak spálíte přibližně tři sta kalorií, což je výdej srovnatelný s jízdou na kole v obtížném a náročném terénu.

Studie také dokázaly, že golf pomáhá i ke zlepšení spánku. Je tomu tak zřejmě v důsledku absorbování vitamínu D ze slunce při hře a zároveň poklesu hladiny stresových hormonů, ke kterému u golfistů dochází. Navíc bylo zjištěno, že golf zmírňuje depresivní příznaky, zvyšuje sebevědomí a pocit spokojenosti.

Pozor na zranění

V rámci aktuálního golfového boomu, máte na výběr ze skutečně obrovského sortimentu a možností. Pokud s golfem začínáte, nemusíte nutně hned navštivit golf obchod a kupovat si celé vybavení. Pro první hodiny na zkoušku zcela jistě vystačíte s půjčovnou, ale pokud vás tento sport zaujme, určitě stojí za to pořídit si vlastní golfový set i vhodné oblečení. Na trhu existuje i nepřeberné množství golfových vychytávek, jako je například golfový vozík Decolt , umožňující jednoduchou manipulaci s těžkými golfovými holemi.

Ačkoli vám možná připadá golf jako zcela neškodný sport, dochází při něm ke zraněním stejně často jako v případě kterýchkoli jiných sportů. Odborníci proto zdůrazňují, že před samotnou hrou je nutné důkladně zahřát a protáhnout svaly, rozcvičit zápěstí, lokty, ramena a pánev. Začínat byste měli pozvolna a plynule zvyšovat zátěž. Nepodceňujte ani správnou techniku a pro začátek si najměte profesionálního instruktora, který vám ukáže správnou techniku úderu a pomůže vám tak předejít zbytečným zraněním. Klíčová je v případě prevence zranění kvalitní golfová obuv a nezapomínejte ani an opalovací krém a minimálním ochranným faktorem 30.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Jak se přinutit ke cvičení
Srovnání: Jaké cvičení si vybrat?
5 věcí, které vás zachrání před zraněním při sportu
5 onemocnění kloubů, která vás vyřadí z provozu
10 dobrých důvodů, proč se víc hýbat