Menu
Úvod  › 

Chřipka a nachlazení v těhotenství

Před těhotenstvím jste si ji snažila přecházet a léčit volně prodejnými léky, ale teď máte zodpovědnost i za své dítě a musíte být mnohem opatrnější. Jak bojovat s chřipkou a nachlazením v těhotenství?

Chřipková sezóna se opět přiblížila, ale pokud jste v očekávání, nejspíš se jí letos děsíte víc než jindy. Očkování proti chřipce se těhotným ženám nedoporučuje, užívání léků je komplikovanější a horečka těhotné tělo vyčerpává mnohem víc. Jak se vypořádat s chřipkou a nachlazením v těhotenství?

Chřipka a nachlazení vás samozřejmě ohrožuje i v těhotenství, protože stále přicházíte do styku s lidmi. A i když se možná lidé ve vašem okolí hlídají a dávají si například při kašli ruku před ústa, stačí abyste potom sáhla na kliku, které se předtím dotkli. Skutečnou líhní pro epidemii jsou potom místa, kde se setkává více lidí pohromadě, jako jsou například kina, supermarkety a podobně. Není nutné volat lékaři při každém kýchnutí nebo zakašlání, které otřese vaším těhotným bříškem. Na druhou stranu musíte svému zdravotnímu stavu věnovat větší pozornost než dokud jste těhotná nebyla. V následujících situacích byste rozhodně lékaře vyhledat měla:

Když máte horečku

Nachlazení a kašel se objevují u těhotných žen stejně často jako u netěhotných a obvykle nejsou důvodem pro znepokojování se. Záchvaty kašle samozřejmě nejsou nic příjemného, ale buďte ujištěna, že dítě je v děloze dobře chráněno a váš kašel ho nijak neovlivní ani nepoškodí. Jiná situace ovšem nastává, pokud se ke kašli připojí horečka. Některé studie se totiž zmiňují o souvislosti mezi horečkou matky v prvním trimestru těhotenství a rozvojem vrozených defektů plodu. Je proto nutné horečku srážet vhodnými léky.

Obvykle se pro těhotné ženy trpící horečkou doporučuje užívání paracetamolu, ale i přesto byste jeho konzumaci měla vždy konzultovat se svým lékařem. Pokud je vaše onemocnění vážné, nebo se jeho symptomy nelepší ani po několika dnech, rozhodně jděte k lékaři. Jestliže lékař zjistí, že jde o bakteriální infekci, je možné, že bude muset nasadit antibiotika. Ujistěte se, že váš ošetřující lékař ví, že jste těhotná, ale nemějte obavy. Existuje celá řada šetrných antibiotik, která se mohou bezpečně užívat i v průběhu těhotenství a nejsou nijak nebezpečná ani pro vás ani pro vaše dítě.

Pozor na bylinky

Většina lidí v okamžiku, kdy se u nich začíná rozvíjet nachlazení, sáhne po některém z léků volně prodejných v lékárnách. V těhotenství si ale nemůže brát libovolné léky dřív, než v lékárně upozorníte na to, že jste těhotná. Stejně tak nejsou v těhotenství bezpečné ani všechny bylinné přípravky, i když se vám mohou jevit šetrnější než klasické léky. Některé bylinky (například mateřídouška, majoránka, aloe, nebo divizna) se nedoporučuje užívat v těhotenství kvůli jejich nežádoucím účinkům.

Během nemoci nepodceňujte odpočinek. Vaše těhotné tělo jej potřebuje víc samo o sobě a během nemoci se jeho nároky na odpočinek ještě znásobují. Naordinujte si odpočinek i během dne a rozhodně byste se neměla pokoušet s nemocí bojovat a chodit dále do zaměstnání. Mocnou zbraní v boji proti chřipce a nachlazení je i vyvážený jídelníček. Snažte se během onemocnění jíst co nejpestřeji, zásobujte své tělo vitamínem C, ale dávejte pozor na předávkování a jeho dávky vždy konzultujte s lékařem.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)
Přečtěte si také:
Proč musíte cvičit svaly pánevního dna
8 skutečně divných těhotenských příznaků
Jste těhotná? Příznaky raného těhotenství
Jak těhotenství změní vaši pokožku