Menu
Úvod  › 

Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?

Většina lidí nerozlišuje mezi chřipkou a nachlazením. Pokud mezi nimi vůbec vidí nějaký rozdíl, domnívají se, že chřipka je v podstatě jen horší nachlazení. Jenže ve skutečnosti jde o dvě různá onemocnění. Víte, co od kterého z nich čekat?

Častá záměna chřipky a nachlazení pramení pravděpodobně z některých podobných symptomů, které se vyskytují u obou nemocí. Obě jsou způsobené viry, které napadají dýchací trakt. Obě se objevují převážně v zimě a obě mohou doprovázet podobné příznaky jako je kašel či bolest krku. Jenže tím také podobnost končí.

Nachlazení je v podstatě menší virová nebo bakteriální infekce nosu a krku, která se může objevit v jakémkoli období. Na rozdíl od chřipky, u naprosté většiny případů nachlazení není nutné, aby nemocný vyhledal lékaře (pokud nemoc netrvá déle než deset až čtrnáct dní). Teprve pokud se nachlazení nelepší, je potřeba navštívit odborníka, protože tehdy se většinou jedná i o přidruženou infekci, jako je bronchitida nebo zánět dutin.

Oproti tomu chřipka je virové onemocnění dýchacího traktu - nosu, krku, průdušek a plic - a je vysoce nakažlivé. Šíří se kapénkovou infekcí. Pokud vdechnete droboučké kapičky tekutiny obsahující chřipkové viry, dostanou se do vašeho nosu nebo úst a obvykle během jednoho až třech dnů vypukne onemocnění v plné síle. Existují dva hlavní typy chřipky: A a B, z čehož typ A je obvykle závažnější. Chřipkový virus snadno mutuje, proto není imunita získaná při očkování doživotní.

Identifikujte symptomy

Symptomy chřipky se objevují náhle a většinou mezi ně patří horečka od 38 do 40 stupňů, bolest hlavy, celková bolest těla, únava, slabost, tlak na hrudi a kašel. Někdy se přidává i ucpaný nos, rýma a bolest krku.

Na rozdíl od chřipky nachlazení doprovází málokdy vysoká horečka, bolest hlavy, nebo extrémní vyčerpání. Obvyklejším symptomem je ucpaný nos, rýma, bolest krku a střední kašel.

U chřipky hrozí navíc větší riziko výskytu komplikací, a to zejména u náchylných skupin, jako jsou senioři, malé děti, osoby s onemocněním imunitního systému a lidí s onemocněním ledvin, srdce a cukrovkou.

Nebezpečné komplikace

Nejzávažnější komplikací chřipky, která může ohrozit i život člověka, je zápal plic. Mezi další komplikace patří infekce uší, bronchitida, chronické onemocnění plic a křeče z horečky. U dětí se může rozvinout zánět průdušinek nebo dokonce záškrt.

Proto je extrémně důležité diagnostikovat chřipku včas a zahájit léčbu. Doprovodným příznakem chřipky je často bolest svalů a kloubů, vysoká horečka, zimnice, únava a slabost. Tyto nepříjemné symptomy trvají často tři až pět dní nebo i déle. I poté, co odezní, může u vás ještě další týdny přetrvávat vyčerpanost a kašel. Často se také připojuje bolest hlavy, bolest očí, ucpaný nos a bolest v krku. Oproti tomu chřipku jen málokdy doprovází bolest žaludku, zvracení nebo průjem.

Zápal plic a spol.

Zápal plic začíná obvykle podobně, jakoby se vám chřipka znovu vracela. Krátké období zlepšení následuje náhlý a prudký útok choroby. Začínající zápal plic se obvykle projevuje vysokou horečkou, zimnicí a bolestí na hrudi při každém nádechu. Přetrvávající suchý kašel je doprovázen produkcí hustého žlutozeleně zbarveného hlenu. Nemocný má pocit extrémní slabosti a únavy. Rentgenový snímek plic odhalí ložiska infekce v plicích.

Další možnou komplikací chřipky je akutní bronchitida. Jde o zánět průdušek (na rozdíl od zápalu plic, který postihuje přímo plíce). Akutní bronchitida často následují po nachlazení, chřipce, nebo jiné infekci nosu a krku. Obvykle ji doprovází zvýšená teplota mezi 37 a 39 stupni. Dva nebo tři dny přetrvává suchý, dráždivý a bolestivý kašel, který je často doprovázen produkcí hustého žlutého hlenu. Poté horečka obvykle ustoupí a kašel se zmenší.

Léčba chřipky

Protože je chřipka infekcí způsobenou viry, nedá se léčit antibiotiky. Antibiotika jsou schopná zabít pouze bakterie, tudíž jsou při léčbě chřipky neúčinná. Navíc zbytečné užívání antibiotik snižuje jejich účinnost a ty při bakteriálních infekcích poté už nezabírají.

Při chřipce vám pomůže odpočinek v posteli. Zůstaňte v teple, ale zároveň je nutné, aby vzduch v pokoji, kde ležíte cirkuloval. Pijte co nejvíc teplých tekutin, které zabrání dehydrataci a zároveň čistí dýchací cesty. Naordinujte si lehkou dietu (vynikající je například teplá kuřecí polévka, jogurt, nebo míchaná vajíčka). Inhalování páry vám usnadní dýchání. Léky s obsahem paracetamolu nebo ibuprofen vám pomohou srazit horečku a uleví vám od bolesti. Užívat můžete i sirupy proti kašli, protože suchý dráždivý kašel vám může například znemožňovat spánek. Jakmile se vaše symptomy zhorší, ucítíte bolest na hrudi nebo se vám bude špatně dýchat, okamžitě vyhledejte lékaře.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Další články k tématu: Imunita