Chřipka v těhotenství: Co byste měla vědět
Chřipka je nepříjemná sama o sobě, ale v těhotenství, kdy si nemůžete vzít téměř žádné léky, je ještě otravnější. Jak ji překonat, když čekáte dítě?
Chřipková epidemie aktuálně řádí téměř po celé Evropě a počet nemocných narůstá každým dnem. Naprostá většina lidí, kteří na sobě pocítí chřipkové příznaky míří urychleně do lékárny pro léky, které jim uleví od kašle, horečky, ucpaného nosu, bolesti svalů a dalších nepříjemných obtížích spojených s chřipkou.
Pokud ale čekáte dítě, na léky proti chřipce můžete bohužel zapomenout. Jakékoli medikamenty obsahující ibuprofen jsou pro vás zcela vyloučené a o užívání ostatních léků byste měla poradit se svým gynekologem. Co tedy můžete dělat, když se o vás pokouší chřipka a vy přitom v břiše nosíte dítě?
Těhotné jsou náchylnější
Podle údajů Centers for Disease Control and Prevention varuje především před dlouhodobými horečnatými stavy v prvním trimestru těhotenství, které mohou v extrémních případech vést k vrozeným vadám plodu. Problém je v tom, že těhotné ženy jsou náchylnější k nemocem (nejen chřipce) v důsledku změn imunitního systému a větší zátěže na srdce a plíce, kterou s sebou těhotenství nese. Odborníci dále upozorňují na to, že ačkoli pro řadu těhotných žen nemusí chřipka představovat žádnou výraznou zátěž, v některých případech může být příčinou závažných zdravotních problémů a rizikem pro nenarozené dítě.
Velkým problémem je například situace, kdy chřipka u těhotné ženy přejde v zápal plic. Plíce potom fungují méně efektivně a plod může mít problém se zásobováním kyslíkem. Těžký průběh chřipkového onemocnění může vést k předčasnému porodu, stejně tak jako riziku vrozených defektů či dokonce smrti dítěte.
Nechte se očkovat
Nejdůležitější součástí prevence (kterou však v této chřipkové sezóně už nestihnete) je očkování proti chřipce. Pokud ale hodláte v průběhu tohoto roku otěhotnět, rozhodně byste jej měla zvážit. Výzkumy totiž dokázaly, že ty ženy, které očkování proti chřipce podstoupily, mají menší riziko potratu než ženy, které jsou neočkované. Odborníci dokonce tvrdí, že očkování proti chřipce je zcela bezpečné i v průběhu těhotenství a představuje efektivní ochranu pro matku i její nenarozené dítě.
Ženy, které podstoupily očkování proti chřipce v průběhu těhotenství, mají výrazně menší pravděpodobnost, že onemocní chřipkou, a tudíž menší riziko předčasného porodu a nízké porodní váhy dítěte. Kromě toho očkování proti chřipce matky snižuje pravděpodobnost, že novorozenec onemocní chřipkovým onemocněním v průběhu prvních šesti měsíců po narození díky protilátkám, které přijme skrze placentu a mateřské mléko.
V rámci prevence byste měla v těhotenství dbát mnohem víc na hygienu a umývat si co nejčastěji ruce mýdlem. Minimalizujete tak přenos virů, stejně tak byste se měla vyvarovat dotýkání se rukama obličeje a zejména svých úst.
Když chřipka udeří
Jakmile na sobě ucítíte nastupující chřipku, měla byste si naordinovat spoustu odpočinku a klidový režim. Zintenzivněte pitný režim, protože tekutiny vám pomohou vyplavit toxiny z těla. Pijte však nápoje bez kofeinu, jako jsou bylinkové čaje, voda, či ovocné šťávy. Pomůže vám i čerstvě vymačkaná šťáva z citrusových plodů, která vaše tělo nadopuje vitamínem C, a povzbudí váš imunitní systém. Do svého jídelníčku zařaďte i hovězí maso, jogurty, obiloviny a vejce, která vás zásobí zinkem. Proti chřipce je vynikající i čerstvý česnek, který působí jako antivirotikum. Zahleněný nos vám zase uvolní inhalace solných par. Dejte vařit slanou vodu a nad hrncem inhalujte s ručníkem přehozeným přes temeno hlavy.
Jaký je rozdíl mezi chřipkou a nachlazením?
Povzbuďte svůj imunitní systém
Nejlepší a nejhorší léky na chřipku a nachlazení
12 otázek a odpovědí o prasečí chřipce
7 potravin proti chřipce a nachlazení