Menu
Úvod

Vyhněte se chybám při nošení kontaktních čoček

Pokud patříte mezi nadšence nošení kontaktních čoček či se je chystáte začít nosit, musíte dodržovat několik základních pravidel, abyste Vaše oči udrželi v bezpečí.

Kontaktních čoček existuje několik druhů – měkké a tvrdé neboli vzduch propouštějící čočky, ty jsou alternativou měkkých čoček, dnes již nejsou příliš používány. Posledním typem jsou pak barevné čočky, které jsou spíše kosmetickým řešením, ačkoliv se dělají také s možností různých dioptrií.

Kontaktní čočky jsou skvělou volbou, pokud chcete na příklad změnu proti dioptrickým brýlím, jsou vhodné na sport či na změnu vzhledu.

Avšak nesprávné zacházení s kontaktními čočkami může mít za následek různé záněty, které mohou v krajních mezích zapříčinit až ztrátu zraku.

Jak se starat o kontaktní čočky?

Měkké kontaktní čočky jsou buď roční, měsíční, dvoutýdenní nebo denní. Každé z těchto typů potřebují svou péči. Obecně se dá říci, že o ty, které člověk nosí déle než jeden den, se člověk prostě musí starat.

Aplikace či vyndání čočky do/z oka by mělo probíhat tak, že si člověk nejprve dobře umyje ruce a poté je vytře do sucha, tento krok platí pro vícedenní i jednodenní čočky.

Protože o jednodenní čočky není potřeba se nijak zvlášť starat, dále si popíšeme, jak se starat o vícedenní čočky.

Před tím než vyjmete kontaktní čočky z oka, musíte důkladně vypláchnout pouzdro - k tomu používejte výhradně jen roztok na kontaktní čočky, pak si teprve můžete v klidu čočku z oka vyjmout a vložit do připraveného pouzdra.

Čočky v žádném případě neoplachujte ničím jiným kromě roztoků určených pro péči a dezinfekci čoček a už vůbec nepřekračujte dobu doporučeného nošení.

Každodenní čištění u dvoutýdenních, měsíčních či ročních čoček je nutné. Po vyjmutí čočky z oka je jemně mněte ukazováčkem druhé ruky po dobu cca 30 sekund pouze pohyby nahoru a dolů, abyste dobře smyly veškeré za den nanesené bakterie a alergeny. Krouživými pohyby byste čočku mohli poškodit. Takovýmto způsobem umyjte obě čočky z obou stran.

Uchování čoček

Na pouzdře bývá napsáno L (left=levá) a R (right=pravá), dodržujte opravdu, že si dáte pravou čočku do pravého kalíšku a levou do levého. Kromě toho, že můžete mít na každém oku různé dioptrie, tak si do druhého oka můžete poměrně snadno přenést případnou infekci.

Péče o pouzdra

Celá čočka musí být v pouzdře ponořená do roztoku. Pouzdro je potřeba každý den vydesinfikovat roztokem pro desinfekci a ponechat ho otevřený až do vyschnutí. Pouzdra na čočky by měly být i přes správnou péči měněny po 2 až 3 měsících. Nikdy také nepoužívejte pro čištění pouzdra vodu z vodovodního kohoutku ani minerální vodu. Nenalévejte do pouzdra různé typy roztoků pro péči a nikdy nepoužívejte čočky déle než doporučuje výrobce.

Takže shrnuto a podtrženo, pokud budete s čočkami zacházet tak, jak máte, jistě budete spokojení, takže čistým čočkám a Vašim očkám zdar!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)